Skip to content
Menu
Menu

Skalník lesklý na živé ploty. Výsadba, starostlivosť a pestovanie

Prečítať článok

29.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Shanti May).

Skalník lesklý predstavuje skvelý spôsob, ako ohradiť pozemok. Rastlina vyzerá najkrajšie na jeseň, keď upúta pozornosť svojimi intenzívne sfarbenými listami. Aj na jar a v lete, počas kvitnutia a nasadzovania plodov, vyzerá očarujúco. Tento nenáročný ker sa hodí do každej záhrady, preto sa oplatí dozvedieť sa o jeho pestovaní. Zistite, ako sa starať o skalník lesklý.

Skalník lesklý vytvorí v záhrade medovo bodkovaný živý plot, ktorý sa na jeseň sfarbí.
Foto: shutterstock/Shanti May

Skalník lesklý – medonosný živý plot

Skalník lesklý (Cotoneaster lucidus) je nápadný a nenáročný ker, ktorý sa často vyberá do živých plotov. Je cenený pre svoje husté olistenie, jemné kvety a tmavé bobule, ktoré zdobia tuhé stonky ešte dlho po tom, ako z nich opadá sezónne lístie. Vďaka svojim minimálnym nárokom a vysokej odolnosti voči mrazu je skalník lesklý neoddeliteľnou súčasťou mestskej zelene. To však neznamená, že sa tento druh dobre uplatní len v obľúbených parkoch. Rastlina, ktorá je odolná voči znečisteniu, sa dá úspešne pestovať aj vo vidieckej záhrade.

Tento ker dosahuje výšku 2,5 až 3 m a je krásnou okrasnou drevinou v záhrade bez ohľadu na ročné obdobie. Od jari do leta vám vyrazí dych svojimi lesklými, vajcovitými, tmavozelenými listami. Koncom mája a začiatkom júna sa medzi niekoľkocentimetrovými listami objavujú jemné kvety. Môžu mať bielu alebo ružovozelenú farbu. Časom sa z nich vyvinú čierne bobule, ktoré nie sú skutočnými plodmi, ale zdanlivými plodmi. Nemali by ste ich jesť, ale pre vtáky sú skutočnou pochúťkou.

Jednotlivý ker alebo živý plot zo skalníka lesklého je užitočný nielen preto, že poskytuje potravu vtákom, ale aj vďaka svojim medonosným kvetom. Keďže sú zdrojom cenného nektáru, lákajú do našej oblasti množstvo opeľujúceho hmyzu. Ochotne ich navštevujú včely, motýle, čmeliaky a ďalšie druhy hmyzu, ktoré potrebujú našu podporu. Medzi hustými listami skalníka môžu nájsť bezpečné útočisko všetky druhy užitočných živočíchov.

Zelené počas väčšiny sezóny, listy skalníka lesklého sa na jeseň sfarbia skutočne ohnivo. Žltkasté, oranžové a intenzívne červené farby upútajú pozornosť už z diaľky. Musíte však pamätať na to, že olistenie tohto druhu je sezónne. Koncom jesene, keď sa ochladí, opadávajú z kríkov.

Plody skalníka lesklého sú vtáčou pochúťkou.
Foto: shutterstock/learesphoto

Výsadba skalníka lesklého na živý plot

Skalník lesklý vyzerá najlepšie ako živý plot v záhrade. Túto živú bariéru možno tvarovať podľa vlastného vkusu, pretože ker veľmi dobre znáša strihanie (najmä dlhoveké druhy). Výsadbu skalníka lesklého na živý plot možno vykonať dvakrát ročne: buď na jar, alebo na jeseň. Aj keď dobre zakorenené črepníkové odrezky možno v záhrade vysádzať aj v lete, podmienky na jar a na jeseň sú priaznivejšie pre ich ľahké zakorenenie v zemi.

Odrezky skalníka lesklého sa môžu vysádzať vo väčších alebo menších vzdialenostiach v závislosti od efektu, ktorý chcete dosiahnuť. Hustú a tesnú bariéru proti pohľadom cudzích ľudí možno vytvoriť pomocou rastlín vysadených každých 30 – 40 cm. Voľnejší živý plot sa dosiahne vysadením rastlín vo vzdialenosti 50-60 cm. Zaujíma vás, ako rýchlo rastie skalník lesklý? Tento druh sa vyvíja pomerne pomaly, ale je dlhoveký. Každý rok sa výhonky predĺžia približne o 20 cm a rastlina môže vo vašej záhrade prežiť až pol storočia.

Pred výsadbou si vyberte vhodné miesto. Najlepšie je slnečné miesto, kde sa listy kríka budú najkrajšie vyfarbovať. Ak takéto miesto nemáte, môžete zvoliť aj polotienisté miesto. Ako vysadiť skalník lesklý na živý plot? Tu je niekoľko jednoduchých krokov:

Na zvolenom mieste prekopte a opeľte pôdu;

V rade vykopete diery o niečo hlbšie, ako je výška kvetináčov so sadenicami, pričom medzi nimi zachovajte 30-40 cm alebo 50-60 cm odstup;

Na dno každej jamky nasypte 2-3 hrste štrku, keramzitu alebo iného drenážneho materiálu;

Sadenice skalníkov vysaďte do rovnakej hĺbky, v akej rástli v nádobách;

Rastliny prikryjete priepustným substrátom a mierne zhutníte;

Nakoniec vysadený živý plot zalejete a mulčujete, napr. kompostom, pokosenou trávou alebo borovicovou kôrou.

Najväčšími výhodami sklaníka lesklého ako živého plota sú odolnosť a dlhá životnosť.
Foto: shutterstock/mivod

Ako pestovať a starať sa o skalník lesklý?

Skalník lesklý je známy svojimi nízkymi nárokmi a vysokou odolnosťou voči mrazu, chorobám alebo znečisteniu prostredia. Vďaka tomu všetkému je jeho pestovanie mimoriadne jednoduché a nespôsobuje problémy ani začínajúcim záhradkárom. Ako sa starať o skalník lesklý? Na čo by ste si mali dávať pozor pri jeho pestovaní? Tu sú najdôležitejšie rady.

Pôda skalník lesklý nemá prehnané nároky na pôdu. Dobre rastie aj v priemernej pôde, hoci by mala byť priepustná. Najlepšie vyhovuje mierne kyslá až mierne zásaditá pôda.

Poloha – tieto kríky sa odporúča vysádzať na plné slnko, aby sa im na jeseň krásne vyfarbili listy. Môžu však rásť aj v polotieni.

Zalievanie – mladé druhy sa odporúča zalievať niekoľko týždňov tesne po výsadbe. Neskôr sa stanú odolnými voči suchu, takže nepotrebujú ďalšie zalievanie.

Hnojenie – skalníky lesklé nemusíte dodatočne prihnojovať. Ak chcete, môžete ho prihnojiť kompostom, pričom tento organický materiál rozprestrieme okolo kríka ako mulč.

Strihanie – tento druh veľmi dobre znáša strihanie. Pri strihaní mladých jedincov neodstraňujte viac ako 1/3 dĺžky stonky. Staršie kríky môžete strihať silnejšie, aby ste ich omladili.

Otužilosť a prezimovanie – túto rastlinu nie je potrebné pred zimou prikrývať, pretože je úplne odolná voči mrazu.

Pestovanie skalníka lesklého je jednoduché.
Foto: shutterstock/roundex

Skalník lesklý je skvelou voľbou na živý plot. Nie je rozmarný, nevyžaduje si veľa a vyzerá krásne počas celej sezóny, navyše na vaše pozemky láka včely a vtáky. Pri správnej starostlivosti vydrží táto nádherná okrasná drevina v záhrade desiatky rokov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rastie na každom rohu. Deti sa radi hrajú s jeho plodmi. Rodičia nevedia, že je jedovatý

Katalpa v záhrade upúta pozornosť. Je nápadná a ľahko sa pestuje

The post Skalník lesklý na živé ploty. Výsadba, starostlivosť a pestovanie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj