Skip to content
Menu
Menu

Slovenská mimóza už kvitne. Niektoré druhy tejto rastliny skrývajú temnú stránku

Prečítať článok

18.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BergeImLicht).

Ako leto pomaly ustupuje jeseni, na lúkach a poliach začína prevládať intenzívna žltá farba. Je to znamenie, že začína kvitnúť zlatobyľ, známa aj ako „slovenská mimóza“ alebo „zlaté prúty“. Hoci táto rastlina poteší svojou krásou a vlastnosťami, niektoré jej druhy skrývajú aj temné stránky.

Zlatobyľ obyčajná – nenápadný kvet s mnohými vlastnosťami. Má však aj temnú stránku.
Foto: shutterstock/BergeImLicht

Rastlina cenená v bylinnej medicíne. Vlastnosti zlatobyle

Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea) je v bylinnej medicíne cenená už po stáročia.

Jej mladé výhonky a kvitnúce vrcholce sa dodnes používajú ako rastlinná surovina. Jej bohatstvo účinných látok, ako sú saponíny, éterické oleje, horké látky, triesloviny, sliz, cukry, alkaloidy a antioxidanty, je už dlho predmetom záujmu bylinkárov.

Tradične sa používala ako diuretikum a na liečbu infekcií močových ciest. Nálevy zo zlatobyle sa používali aj na zmiernenie ťažkostí spojených so zápalmi tráviaceho traktu, ako aj na výplachy úst a hrdla. Zlatobyľ sa považuje za prírodný liek na zníženie krvného tlaku a posilnenie ciev.

Napriek zdravotným vlastnostiam, ktoré sa jej pripisujú, neexistujú presvedčivé vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali jej účinnosť.

Zlatobyľ sa používa pri hnačke a pri dne, reumatizme a artritíde.
Foto: shutterstock/crystaldream

Temná stránka zlatobyle. Jej šírenie je celosvetovým problémom

Hoci je zlatobyľ v našom ekosystéme pôvodná, dva ďalšie druhy – zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis) a zlatobyľ obrovská (Solidago gigantea) – predstavujú pre pôvodnú flóru vážnu hrozbu.

Oba druhy sa považujú za invázne rastliny, ktoré sa agresívne šíria na veľkých plochách a vytláčajú pôvodné druhy rastlín. Uprednostňujú hlinité a vlhké pôdy, často zarastajú lúky, odvodňovacie priekopy, záhrady a poľnohospodárske polia.

Rozširujúci sa podzemný systém odnoží umožňuje zlatobyliam rýchlo obsadzovať nové oblasti, čo vedie k poklesu biodiverzity a dominancii jediného druhu. Tento problém sa netýka len našej prírody, ale aj ekosystémov v iných častiach Európy, kam boli tieto druhy zlatobyle introdukované. Inváznosť zlatobyle je celosvetový problém a jej šírenie negatívne ovplyvňuje miestne ekosystémy, čo vedie k ich degradácii.

Zlatobyľ kanadská patrí na Slovensku medzi najviac rozšírené invázne rastliny.
Foto: shutterstock/Orest lyzhechka

Zlatobyľový med – naozaj stojí za to ho jesť?

Zlatobyľ je medonosná rastlina. Zlatobyľový med je na Slovensku pomerne novou odrodou medu.

Niektoré zdroje mu pripisujú mnohé zdravotné vlastnosti, napríklad pomoc pri liečbe horných dýchacích ciest, žlčových ciest, kĺbov a obličiek. K týmto tvrdeniam však treba pristupovať opatrne. Vzhľadom na nedostatok klinických štúdií potvrdzujúcich zdraviu prospešné účinky zlatobyľového medu treba všetky informácie na túto tému brať s rezervou.

Okrem toho by popularizácia výrobkov zo zlatobyle, vrátane medu, mohla viesť k zvýšeniu pestovania zlatobyle, a tým aj k tlaku na miestne ekosystémy. V súvislosti s problémom inváznosti druhov zlatobyle je potrebné prijímať informované rozhodnutia o ich používaní, aby sa nezhoršili už existujúce ekologické problémy.

Na nedostatok klinických štúdií potvrdzujúcich zdraviu prospešné účinky zlatobyľového medu treba všetky informácie na túto tému brať s rezervou.
Foto: shutterstock/Valentyn Volkov

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Teraz pozbierajte a pripravte hnojivo. Na zeleninu pôsobí ako energetická vzpruha

Žihľava sa môže skryť. Hnojivo z tejto rastliny ju porazí. Vyživuje a chráni pred chorobami

The post Slovenská mimóza už kvitne. Niektoré druhy tejto rastliny skrývajú temnú stránku appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj