16.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/stockcreations).
August je vhodným mesiacom pre milovníkov byliniek, ktorí si už teraz môžu nazbierať cenné suroviny a zásobiť sa domácou lekárničkou na zimu. Treba však pamätať na to, že bylinky treba zbierať v suchých a slnečných dňoch, najlepšie tesne po uschnutí rannej rosy, a len na čistých, odľahlých miestach. Tu sú tri cenné bylinky, ktoré sa oplatí nazbierať už teraz a o niekoľko mesiacov využívať ich zdraviu prospešné vlastnosti.
Ktoré bylinky sa oplatí nazbierať?
Foto: shutterstock/stockcreations
Praslička roľná
August je ideálny čas na uskladnenie zásob prasličky roľnej na zimu. Surovinou sú nadzemné časti rastliny, ktoré sa zbierajú v prirodzenom stave. Praslička roľná sa používa ako diuretikum so stredne silným účinkom, ale vykazuje aj silné systémové účinky, urýchľuje metabolizmus, zlepšuje stav ciev, vlasov, pokožky a nechtov. Nálevové obklady z prasličky urýchľujú hojenie kožných poranení a popálenín. Praslička sa používa aj pri nedostatku kremíka a obličkových kameňoch. Medzi kontraindikácie konzumácie patria opuchy srdcového alebo obličkového pôvodu.
Praslička roľná sa môže používať vnútorne aj zvonka, vo forme výplachov alebo potieraní.
Je rozšírená v celej Európe; u nás rastie na vlhkých miestach ako obľúbená poľná burina.
Praslička roľná sa používa ako diuretikum so stredne silným účinkom.
Foto: shutterstock/Lipatova Maryna
Ľubovník bodkovaný
V auguste sa oplatí zbierať aj ľubovník, ktorého surovinou sú celé alebo narezané vrcholky výhonkov. Rastlina je známa svojimi viacsmernými účinkami na organizmus – pôsobí protikŕčovo na hladké svalstvo, používa sa pri ochoreniach tráviaceho traktu a pečene, ako aj pri poraneniach kože. Ľubovník má silné protizápalové a antiseptické účinky a dokonca pôsobí antidepresívne! Štúdie preukázali, že výťažky z ľubovníka účinne liečia mierne depresie a nemajú žiadne vedľajšie účinky.
Vodné výťažky z ľubovníka sa používajú pri ochoreniach pečene a žlčníka a pri kŕčových stavoch tráviaceho traktu. Alkoholové a olejové výťažky pri miernej až stredne ťažkej depresii.
Ľubovník má silné protizápalové a antiseptické účinky a dokonca pôsobí antidepresívne!
Foto: shutterstock/Kazol Anthony Das
DÔLEŽITÉ: Hypericín obsiahnutý v alkoholických a olejových prípravkoch z ľubovníka bodkovaného výrazne zvyšuje citlivosť pokožky na slnko. Preto by sa táto bylina nemala používať v lete. Ľubovník bodkovaný ovplyvňuje aj účinnosť iných liekov – najmä hormonálnej antikoncepcie a perorálnych antikoagulancií.
Ľubovník bodkovaný je bežná rastlina v Ázii a Európe. Na Slovensku ju možno nájsť na lúkach a úhoroch.
Šalvia
V druhej polovici leta sa oplatí zbierať aj šalviu, ktorej surovinou sú listy zozbierané pred kvitnutím. Výťažky zo šalvie majú veľmi pozitívny účinok na organizmus – pôsobia proti poteniu, protizápalovo a brzdia rast mikroorganizmov. Znižujú tiež priepustnosť kapilár a brzdia krvácanie z drobných poranení v tráviacom trakte. Šalvia tiež stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav, zlepšuje peristaltiku čriev a hrubého čreva a znižuje hladinu cukru v krvi. Bylina má aj silný antiseptický účinok.
Pri vonkajšej aplikácii na mastnú a zmiešanú pleť šalvia znižuje výskyt pórov a pomáha v boji proti akné.
Výťažky zo šalvie pôsobia proti poteniu, protizápalovo a brzdia rast mikroorganizmov.
Foto: pixabay/cferrigno426
DÔLEŽITÉ: Dlhodobé požitie väčšieho množstva šalvie môže spôsobiť zvracanie a malátnosť.
Na Slovensku a v Európe sa šalvia bežne pestuje, divoko rastie na slnečných lúkach a pasienkoch, zvyčajne na suchých miestach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto bylinky sa vysporiadajú s nepríjemným problémom. Pite ich najmä v lete
The post Sú skutočným nutričným pokladom. Tieto bylinky sa oplatí zbierať v auguste appeared first on Vášeň v tebe.