Skip to content
Menu
Menu

Sušená levanduľa si zachová svoju vôňu a farbu. Jednej veci sa treba za každú cenu vyhnúť

Prečítať článok

15.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pedal to the Stock).

Fialové levanduľové polia sú charakteristickým znakom Provence, regiónu na juhu Francúzska. Hoci rastlina miluje teplo a slnko, je vhodná na pestovanie aj v slovenskom podnebí. Využite jej potenciál, pretože sa blíži posledná chvíľa na praktické využitie voňavých kvetov. Kedy rezať levanduľu na sušenie a čo s ňou môžete robiť?

Kedy rezať levanduľu na sušenie a čo s ňou môžete robiť?
Foto: shutterstock/Pedal to the Stock

Kedy rezať levanduľu na sušenie?

Veľa závisí od prevládajúcich poveternostných podmienok a od priebežného pozorovania rastliny. Vrchol sezóny levandule je v júli a auguste. Odporúča sa strihať kvety, ktoré ešte nie sú úplne rozvinuté, preto sa neoplatí otáľať.

Za každú cenu sa vyhnite zberu ráno a večer.
Foto: shutterstock/mmpixel91

Dôležitá je aj denná doba. Levanduľa určená na sušenie by sa mala zbierať na poludnie. Vtedy sú kvety najbohatšie na cenné éterické oleje. Za každú cenu sa vyhnite zberu ráno a večer. Vlhkosť v tomto čase podporuje rast plesní na ozdobných vetvičkách. Používajte ostré nožnice alebo záhradnícke nožnice, aby bol strih presný.

Ako sušíte levanduľu? Tipy na zachovanie jej vzhľadu a vône

Tento proces nie je zložitý, ale vyžaduje si trpezlivosť a správne podmienky. Správne usušená levanduľa si zachováva peknú farbu a príjemnú vôňu. Vďaka tomu sa stane cennou surovinou na ďalšie použitie a všestranné využitie kvetov.

Tento proces nie je zložitý, ale vyžaduje si trpezlivosť a správne podmienky.
Foto: shutterstock/rdonar

Predovšetkým zabudnite na urýchlenie sušenia levandule umiestnením do rúry alebo na slnečné miesto. V takýchto podmienkach z dekoratívnych okvetných lístkov zostane len málo a úplne stratia svoje cenné vlastnosti.

Po odstrihnutí levandule počas slnečného dňa zozbierajte vetvičky do zväzkov a zviažte ich šnúrkou.

Zaveste ich hore nohami na vzdušné, suché a tienisté miesto.

Počas sušenia sa kvetenstiev nedotýkajte.

Tento proces trvá približne sedem dní. Po uplynutí tejto doby začnite konať. Naznačíme vám, čo všetko môžete s levanduľou robiť.

Mole neznášajú zápach

Zväzky sušenej levandule sú skvelou dekoráciou interiéru. Neoplatí sa však obmedzovať jej vlastnosti len na dekoratívne účely. Môže vám pomôcť vysporiadať sa s nepríjemnými škodcami, ktorí masovo napádajú váš domov. Levanduľa účinne odoženie mole, potravinové aj odevné. Sušenú rastlinu jednoducho vložte do textilných vrecúšok (najlepšie ľanových alebo bavlnených) a rozmiestnite ich v kuchynských skriniach a šatníkoch.

Levanduľa účinne odoženie mole, potravinové aj odevné.
Foto: shutterstock/K.Kargona

Domáci peeling na nohy a telo

Vyrobiť si vlastnú kozmetiku v pohodlí vlastnej kúpeľne nie je vôbec zložité. Môžete používať len prírodné produkty, za ktoré vám vaša pokožka poďakuje. Do starostlivosti o telo zaraďte levanduľový peeling, ktorý je skvelý na odlupovanie odumretej kože a pomôže si poradiť aj so zrohovatenými pätami.

Vyrobiť si vlastnú kozmetiku v pohodlí vlastnej kúpeľne nie je vôbec zložité.
Foto: shutterstock/Irzhanova Asel

Do misky nalejte 1/3 šálky rastlinného oleja (napríklad olej z hroznových jadierok má veľmi dobré vlastnosti na starostlivosť o pokožku).

Pridajte ½ šálky morskej soli a jednu polievkovú lyžicu sušenej levandule.

Všetko dôkladne premiešajte. Prírodný peeling je ihneď vhodný na použitie.

Po ukončení rituálu starostlivosti o pleť ho opláchnite teplou vodou – vaša pleť bude jemná a pružná.

Levanduľa v kuchyni prekvapí nejedného gurmána

Kulinárske využitie levandule sa pravdepodobne najprv spája so spestrením nápojov a dezertov. Celkom oprávnene, hoci vždy sa oplatí skúšať nové a nie nevyhnutne zjavné kombinácie. Jednou z nich je káva s domácim levanduľovým sirupom. Predpokladáme, že pre mnohých kávičkárov môže byť takáto kombinácia prinajmenšom prekvapujúca. Bude to však veľmi pozitívne prekvapenie.

Na prípravu sa môže použiť čerstvá aj sušená levanduľa.
Foto: Shutterstock/iva

Na prípravu sa môže použiť čerstvá aj sušená levanduľa.

Vysvetlíme vám, ako krok za krokom pripraviť levanduľový sirup.

Dajte zovrieť liter vody, potom do nej nasypte šálku cukru (ak nemáte príliš radi sladké prísady, môžete množstvo znížiť).

Premiešajte a keď sa cukor rozpustí, pridajte šálku levanduľových kvetov. Varte 10 minút.

Prilejte šťavu vytlačenú z jedného citróna alebo limetky a varte ďalšie 2 minúty.

Preceďte a nalejte do sklenenej nádoby.

Pridaním do kávy obohatíte jej chuť. Nič vám však nebráni pridať levanduľový sirup do šálky čaju alebo domácej limonády.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Blíži sa termín dôležitého úkonu. Nezmeškajte: levanduľa sa vám odvďačí krásnym vzhľadom

Zalejte levanduľu domácou zmesou. Bude hojne a dlho kvitnúť

The post Sušená levanduľa si zachová svoju vôňu a farbu. Jednej veci sa treba za každú cenu vyhnúť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj