Skip to content
Menu
Menu

Svojou chuťou prekonáva najobľúbenejšie pečivo. Moja babička ho vždy robila

Prečítať článok

30.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dar1930).

Ak ste fanúšikom sladkostí, nasledujúci recept vás určite osloví. Mám ho od svojej babičky, ktorá ho robila na každú oslavu. Aby vám tento koláč vyšiel, musíte mať niekoľko pohárikov tohto lahodného džemu. Je to chuť, ktorá prekoná všetko ostatné.

Tento koláč svojou chuťou prekonáva najobľúbenejšie pečivo.
Foto: shutterstock/Dar1930

V lete máme väčší sklon k pečeniu najrôznejších druhov pečiva a niet divu. V tomto období si môžeme vychutnať najlahodnejšie chute čerstvého ovocia a slnečné lúče, ktoré nás sprevádzajú počas dňa, nás k pečeniu len povzbudzujú. Tento koláč však vyjde bez ohľadu na ročné obdobie. Môžete naň použiť čerstvé ríbezle, ale odporúčame použiť zaváraniny, ktoré ste si pripravili na jeseň a zimu. Ríbezľový koláč patrí k mojim najobľúbenejším a jeho chuť si Vás podmaní na dlhšiu dobu.

Recept na ríbezľový koláč

Ingrediencie na krehké cesto:

700 g pšeničnej múky,

1,5 čajovej lyžičky prášku do pečiva,

4 lyžice cukru,

2 lyžice kakaa,

200 g studeného masla,

4 žĺtky.

Prísady na sneh:

4 bielky,

2 PL zemiakového škrobu,

250 g práškového cukru.

Ďalšie prísady:

500 g džemu z čiernych ríbezlí.

Na tento koláč môžete použiť čerstvé ríbezle, ale odporúčame použiť zaváraniny, ktoré ste si pripravili na jeseň a zimu.
Foto: shutterstock/Kristine Rad

Spôsob prípravy

Prvým krokom je príprava krehkého cesta. Do veľkej misy preosejeme pšeničnú múku a pridáme maslo rozdelené na menšie kúsky. Do misy pridáme cukor, prášok do pečiva a žĺtky oddelené od bielkov. Dôkladne prehnetieme nožom a potom intenzívne miesime. Cesto by malo byť homogénne a bez hrudiek.

Cesto rozdeľte na tri rovnaké časti. Do jednej z nich pridáme kakao a miesime, kým sa úplne nespojí. Kakaové cesto a jedno klasické cesto zabaľte do potravinovej fólie a vložte do chladničky.

Tretiu časť opatrne rozvaľkajte na plát, ktorý má tvar ako forma, ktorú použijete. Preneste ho do formy a vložte do rúry vyhriatej na 170 °C. Pečte približne 10 minút, potom vyberte a nechajte vychladnúť.

Na upečený spodok natrite veľké množstvo ríbezľového džemu. Kakaové cesto vyberte z chladničky a tiež ho rozvaľkajte na plát. Navrstvite ho na vrch koláča, čím vytvoríte ďalšiu vrstvu, a potom ho opäť potrite džemom.

Bielka, ktoré ste predtým oddelili, dajte do misy a pomocou mixéra ich vyšľahajte do tuhej peny. Nakoniec prisypte cukor a škrob a premiešajte. Sneh rozotrite na koláč a zarovnajte ho stierkou.

Poslednú časť cesta vyberte z chladničky a nastrúhajte ju na hrubom strúhadle priamo na sneh.

Hotový koláč pečieme vo vyhriatej rúre pri 175 °C približne 40 minút. Po upečení posypeme práškovým cukrom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pozbierala som ich zo stromu a zaliala syrovou zmesou. Po niekoľkých hodinách z toho vznikol vynikajúci dezert

Toto je najlepší koláč na leto. Urobte ho rýchlo, pretože toto ovocie môže zmiznúť v okamihu

The post Svojou chuťou prekonáva najobľúbenejšie pečivo. Moja babička ho vždy robila appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj