11.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/lenic).
Máte už dosť slimákov a ulitníkov, ktorí ničia vašu záhradu? Ak áno, určite si do záhrady nasaďte mliečnik. Je krásny a produkuje bielu šťavu, ktorá vyzerá ako mlieko, ale je toxická pre škodcov. Dávajte si však pozor, aby ste sa tejto rastliny nedotýkali bez ochrany. Náležite sa chráňte, pretože môže byť nebezpečná aj pre ľudí a zvieratá.
Mliečnik zaujme nielen svojím originálnym vzhľadom, ale aj schopnosťou odpudzovať slimáky, krtkov a iných škodcov.
Foto: shutterstock/lenic
Mliečnik preháňavý je rastlina, ktorá na pozemku vyzerá nádherne. Má nádherné dekoratívne listy a okrem toho odpudzuje škodcov, ako sú slimáky a krtkovia. Oplatí sa ju mať vo svojej záhrade, ale pri pestovaní tohto druhu treba dbať na opatrnosť.
Ak máte domáce zviera, napríklad mačku alebo psa, alebo máte doma malé dieťa, nezabudnite záhon s mliečnikom pred nimi riadne ohradiť. Nemôžu k nemu mať prístup, pretože šťava tejto rastliny je toxická aj pre ľudí a domáce zvieratá. Neriskujte, že sa im niečo stane.
Ako vyzerá mliečnik preháňavý? Jeho listy sú ohromujúce svojou krásou
Nie je možné jednoznačne opísať, ako mliečnik vyzerá, pretože názov tejto rastliny zahŕňa viac ako 2 000 druhov. Okrem toho stojí za zmienku aj mliečnik modrý alebo mandľolistý s krásnymi, tmavofialovými odfarbenými stonkami.
Niektoré druhy mliečnika môžu dosahovať výšku až 1,5 metra, ale existujú aj nízke a nenápadné druhy. Rastlina zvyčajne kvitne v máji alebo júni, niekoľko týždňov, a jej kvety môžu mať farbu od sivomodrej cez zelenú až po červenkastú.
Listy mliečnika bývajú sivozelené a stále zelené ( mliečnik myrtovitý) alebo kopijovité a tmavozelené (mliečnik Griffithov). Spoločnou črtou všetkých druhov tejto rastliny je biela šťava – veľmi jedovatá, preto sa pri akejkoľvek práci v záhrade s touto rastlinou odporúča nosiť ochranné rukavice.
Postačí mu slnečné miesto a priepustná, suchšia pôda.
Foto: shutterstock/haraldmuc
Ako pestovať mliečnik? Bez ohľadu na odrodu sú podmienky podobné
Bez ohľadu na odrodu mliečnika všetky tieto rastliny milujú slnečné a teplé stanovištia. Otázka substrátu je už individuálnejšia. Väčšina z nich uprednostňuje suchú, mierne vlhkú a priepustnú pôdu, ale mliečnik močiarny má radšej vlhšiu pôdu.
Mliečnik preháňavý odpudzuje škodcov, ale musíte ho správne chrániť
Pri pestovaní mliečnika však musíte byť opatrní. Jeho spomínaná šťava, ktorú obsahuje a ktorá vyzerá ako mlieko, je vysoko toxická. Obsahuje zlúčeniny, ktoré pôsobia ako odpudzovače hmyzu a slimákov, ako napr. triterpenoidy (prírodné insekticídy) alebo eufobron, ktorý poškodzuje bunkové membrány a paralyzuje nervové centrá škodcov. Preto sa k nemu veľmi nechcú priblížiť.
Šťava z mliečnika je však nebezpečná aj pre ľudí a domáce zvieratá. Kontakt s ňou môže viesť k dermatitíde, tvorbe pľuzgierov a vredov. Je tiež veľmi škodlivá pre oči. Preto musíte vykonávať všetky práce v záhrade s touto rastlinou v rukaviciach a udržiavať ju oddelenú, napríklad drevenými kolíkmi alebo pletivom.
Na jeseň sa listy sfarbujú do vínovo červenej farby.
Foto: shutterstock/Natalia_Silva
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aké kvety nemajú radi slimáky? Zasaďte ich a sledujte, ako škodcovia idú do domu vášho suseda
Namiesto neskoršieho trápenia konajte teraz. Vyhnete sa tak zamoreniu záhrady slimákmi počas sezóny
The post Táto rastlina poteší svojou krásou a zároveň odpudzuje slimáky. Oplatí sa ju mať v záhrade appeared first on Vášeň v tebe.