Skip to content
Menu
Menu

Tieto triky na skladovanie zemiakov som sa naučila od svojho starého otca. Udržia ich pevné až do jari

Prečítať článok

3.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Val_R).

Zemiaky najlepšie chutia na začiatku leta, hoci ich chuť si radi vychutnávame po celý rok. Veď tieto pochúťky patria na Slovensku k najobľúbenejšej zelenine. Preto je dobré vedieť, ako ich skladovať, aby nezhnili, nezmenili farbu ani nevyklíčili. Takto môžu vydržať aj do ďalšej sezóny.

Prečo je dobré vedieť, ako skladovať zemiaky?
Foto: shutterstock/Val_R

Zemiaky sú nenahraditeľnou prílohou k večeri alebo rýchlym občerstvením. Preto sa oplatí urobiť si zásoby v sezóne, aby ste si ich mohli vychutnávať aj v nasledujúcich mesiacoch. Ak im poskytnete správne podmienky, zostanú pevné až do jari.

Osvedčené metódy skladovania zemiakov

Ak zemiakom nezabezpečíte správne podmienky, rýchlo začnú klíčiť, stratia pevnosť a zozelenajú. Zvráskavené hľuzy nielenže nevyzerajú chutne, ale ani z nich nebude dobrá večera. Čo si musíte zapamätať? Kľúčom k úspechu sú tri veci – primeraná vlhkosť, chlad a miesto, kam na ne nebude dopadať svetlo. Ak je to možné, po lete je najlepšie uchovávať ich v garáži, špajzi alebo pivnici. Na takomto mieste majú šancu prežiť zimu.

Preto by sa mali skladovať na mieste, kde teplota nepresahuje desať stupňov.
Foto: shutterstock.com/David Pimborough

Príliš horúce prostredie spôsobí, že zemiaky môžu začať klíčiť alebo hniť. Preto by sa mali skladovať na mieste, kde teplota nepresahuje desať stupňov. Za zmienku stojí aj ďalší bod. Ak je vzduch príliš suchý, zelenina sa začne scvrkávať, a ak je príliš vlhký, vzniká pleseň. Môj starý otec má na to spôsob, ako si s tým poradiť. Poučil ma, aby som zemiaky zmiešala so žaluďmi alebo gaštanmi, ktoré nielenže zabránia ich klíčeniu, ale aj odvedú zbytočnú vlhkosť zo vzduchu.

V čom skladovať zemiaky?

Niektorí ľudia ich rozkladajú jednotlivo na police alebo na podlahu a na zimu ich prikryjú slamou alebo papierom.
Foto: shutterstock/Avocado_studio

Najlepšie sa osvedčia priepustné obaly – drevené debny alebo vzdušné koše, ktoré zabránia hnilobe zemiakov. Neukladajte ich príliš tesne na seba. Niektorí ľudia ich rozkladajú jednotlivo na police alebo na podlahu a na zimu ich prikryjú slamou alebo papierom. Ak ste nazbierali viac druhov zeleniny rôznych odrôd, najlepšie je skladovať každý druh zvlášť. Hľuzy majú tendenciu sa navzájom ovplyvňovať. Počas obdobia skladovania je dobré pravidelne odstraňovať všetky poškodené alebo klíčiace exempláre. Takto majú šancu prežiť do jari.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rozmixujte dva malé zemiaky a ošetrite pelargónie. Budú zdravo kvitnúť a rásť

Vädnutie a kazenie kôpru je minulosťou. 1 jednoduchý trik ho udrží čerstvý až 2 mesiace

The post Tieto triky na skladovanie zemiakov som sa naučila od svojho starého otca. Udržia ich pevné až do jari appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj