Skip to content
Menu
Menu

Toto si musíte pamätať pred nástupom do lietadla

Prečítať článok

25.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/JoshuaWoroniecki).

Na čo najčastejšie zabúdame pri balení kufra do lietadla? Napriek mnohým sprievodcom často zabúdame na niekoľko dôležitých vecí. Stojí za to si ich pripomenúť pred odchodom na letisko.

Slováci na to často pred letom zabúdajú.
Foto: Pixabay/JoshuaWoroniecki

Zábudliví ľudia na dovolenke

Cesta na dovolenku môže zahŕňať začiatok cesty na letisku. Let lietadlom je pre mnohých ľudí poriadna dávka stresu, ktorý sťažuje prípravu na dovolenku a dokonca aj balenie kufrov či príručnej batožiny. Aj keď existuje veľa návodov a zoznamov, čo si môžete vziať do lietadla, často zabúdame na to najdôležitejšie.

Čo sa oplatí pamätať, na čo často zabúdame a čo nám môže spôsobiť zbytočné problémy pred odletom? Poďme sa pozrieť na to najdôležitejšie.

Tekutiny v príručnej batožine? Môžete, ale nie príliš

Do príručnej batožiny si nemôžeme pribaliť štandardné fľaše vody alebo iných nápojov či kozmetiky. Iste, sú letiská, kde boli limity zrušené – ale zatiaľ sú v menšine. Štandardom je, že jeden cestujúci môže prepravovať maximálne 1 liter tekutín v baleniach do 100 ml. To znamená, že pollitrová fľaša vody alebo džúsu cez kontrolu neprejde.

V takejto situácii sa oplatí zbaviť sa prebytočných tekutín a cennejšie veci (napr. alkohol) odložiť do batožiny na odbavenie, teda kufra, ktorý ide do podpalubia. Toto pravidlo však neplatí pre produkty zakúpené v odletovej zóne, t.j. po prejdení bezpečnostnou kontrolou.

Neschovávajte elektroniku príliš hlboko

Všetku elektroniku (napr. telefóny, notebooky, powerbanky, fotoaparáty) musíme mať pri sebe – v batohu, kabelke alebo príručnom kufri. Berieme ich so sebou na bezpečnostné kontroly a potom nastupujeme do lietadla. Pri kontrole budeme musieť s najväčšou pravdepodobnosťou vytiahnuť z tašky naše elektronické zariadenia a často ich balíme hlboko, na samom dne batohu alebo kabínového kufra.

Takýmto situáciám sa oplatí vyhýbať, aby ste ich nemuseli narýchlo vyťahovať z hlbín batožiny a v strese ukázať ich na kontrole. Je lepšie ich zabaliť do špecifického, ľahko prístupného obalu. Vytiahneme ich pri kontrole jedným pohybom a nebudeme musieť triediť batožinu na poslednú chvíľu.

Batérie nevkladáme do kufra, ktorý smeruje do podpalubia

Presne tak, elektronika v príručnej batožine – a len tam. Vždy, keď odbavíme kontrolovaný kufor, zamestnanec letiska sa nás opýta, či sú vo vnútri batérie alebo elektronické zariadenia. Nemôžeme ich zabaliť do batožinového priestoru – je to zakázané.

Do kufra môžete vložiť káble, nabíjačky alebo napríklad fotoaparát bez batérie. Na palubu si musíme vziať všetky batérie a napr. notebooky alebo tablety si musíme vziať so sebou na palubu.

Prázdna fľaša vám ušetrí peniaze

Dobre vieme, že ceny vody na letiskách sú desivé. Jedna, dokonca aj malá fľaša tekutiny môže stáť veľa, čo znamená, že začiatok cesty bude zahŕňať výdavky, ktoré nie sú nevyhnutne opodstatnené. Čo robiť, ak si vodu nemôžeme vziať so sebou? Vhod príde prázdna fľaša alebo fľaša na vodu.

Čoraz viac letísk (aj na Slovensku ) má aspoň jedno alebo niekoľko miest na plnenie fliaš filtrovanou pitnou vodou. Je bezplatná a môžu ju využívať všetci cestujúci. Stačí mať spomínanú fľašu a môžete piť bez ďalších poplatkov. Naplnenú fľašu si samozrejme vezmeme so sebou do lietadla.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Použite tieto osvedčené metódy. Vďaka nim už nebude oblečenie po vytiahnutí z kufra pokrčené

Nelíčte sa do lietadla. Vyhnete sa tak nepríjemným následkom. „Jedna z najhorších vecí“

The post Toto si musíte pamätať pred nástupom do lietadla appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj