Skip to content
Menu
Menu

Tri triky, ako udržať vres kvitnúť celé týždne. Prežijú až do zimy

Prečítať článok

28.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach).

V Škótsku sa verilo, že rastlina chráni pred nešťastím. Vres má však prepracovanejšiu symboliku a môže sa stať vhodným darčekom pre osobu, ktorej chcete vyjadriť svoj obdiv a úctu. Skôr ako začnete vyrábať ozdobné kytice, je dôležité overiť si tajomstvá pestovania vresu. Existujú jednoduché spôsoby, ako zabezpečiť, aby sa odrezky dobre ujali a kvitli až do zimy.

V jesenných záhradách kraľujú vresy.
Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach

Vres ako symbol jesene

Pestré, zvončekovité a drobné kvety môžete obdivovať už v auguste. Vrcholom obdobia kvitnutia vresu obyčajného je však september a október. Z tohto dôvodu sa jednoznačne spájajú s koncom leta a jeseňou. Tieto vždyzelené kríky sú schopné vydržať dlho. Pri výsadbe sa im však oplatí trochu pomôcť. To si nevyžaduje zložité záhradnícke postupy.

Kedy vysádzať vresy?

Pri výbere termínu výsadby vresu je dôležité ponechať si dostatok času. Rastliny musia mať čas na zakorenenie, ktoré im umožní prežiť zimné podmienky. S výsadbou vresu môžete začať už koncom augusta alebo začiatkom septembra. Niektorí záhradníci to robia v septembri, iní sa rozhodnú pre koniec septembra alebo začiatok októbra. Posledný termín však prináša určité riziko, že rastliny sa nestihnú aklimatizovať na nové podmienky. Ak nemáte čas na jeseň, vresy môžete vysádzať aj v marci/apríli.

Vres je mimoriadne pestrá dekorácia záhrad a terás.
Foto: shutterstock/ifiStudio

Miesto pre vresy v záhrade

Dobre sa im darí v zemi aj v kvetináčoch. Základom je splniť základné požiadavky vresu obyčajného. Pri hľadaní vhodného miesta pre ne sa zamerajte na teplé a slnečné polohy. Rastliny by mali byť chránené pred vetrom. Zakryte ich aspoň čiastočným prístreškom. To zabráni tomu, aby sa do nich počas dažďa dostala prebytočná voda. Pri zalievaní nezabudnite, že vresy nemajú rady, keď sú ich listy mokré. Tento postup môže mať za následok plesňové ochorenia.

Akú pôdu potrebuje vres?

Hlinitá záhradná pôda v tomto prípade testom neprejde. Vres najlepšie rastie v priepustnom a kyslom substráte. Hodnota pH by sa mala pohybovať medzi 4,0 a 5,5. Pôdu si môžete pripraviť sami pridaním kyslej rašeliny, kompostu a piesku pred výsadbou. Niektorí ľudia si kupujú hotovú zmes v záhradníctve.

Nesprávne zavlažovanie vresov môže byť pre ich stav osudné. Nikdy nepolievajte ich listy.
Foto: shutterstock/Curioso.Photography

Jeden výrobok vmiešajte do pôdy. Farebný vres bude zdobiť vašu záhradu až do zimy

Odhodlaní záhradníci používajú domáce spôsoby na predĺženie kvitnutia vresu. Pri výsadbe používajte šikovné triky a rastliny budú v oveľa lepšej kondícii. Ľahšie sa ujmú na novom mieste, budú účinne prijímať živiny a to všetko sa prejaví bohatým a dlhým kvitnutím.

Pred výsadbou zmiešajte pôdu pre vres s borovicovou kôrou. Ideálna je kompostovaná kôra, ale ak ju nemáte, môžete použiť čerstvú kôru. Rozprestrite ju na miesto výsadby a premiešajte ju s pôdou tak, aby bola čo najbližšie ku koreňom.

Nie samozrejmou, ale účinnou metódou starostlivosti o vres je okyslenie pôdy chlebom. Pritom užitočne využijete zatuchnuté zvyšky, ktoré už nie sú veľmi chutné. Vyberte si kváskový chlieb. Namočte ho do vody a potom ho zmiešajte so zeminou na vres. Takýto prídavok podporuje prospešné mikroorganizmy.

Okyslenie pôdy kávovou usadeninou je patent, ktorý už pravdepodobne vyskúšalo mnoho záhradkárov. Kávová usadenina je skvelým hnojivom pre hortenzie a prospeje aj vresom. Počkajte, kým kávová usadenina vychladne, a opatrne ju vmiešajte do vrchnej vrstvy pôdy.

Starý kváskový chlieb využite na okyslenie pôdy.
Foto: shutterstock/Martins Vanags

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nasypte ho do kvetináča s vresom. V tejto oblasti budú kvitnúť najdlhšie

Sú najlepšou spoločnosťou pre vres. Nezabudnite ich vysadiť v blízkosti

The post Tri triky, ako udržať vres kvitnúť celé týždne. Prežijú až do zimy appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj