31.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Svetlana_LindaFoto).
Popínavé rastliny na balkón? Prečo nie. Ich výber vytvorí krásne kvetinové závesy – stačí si len vybrať konkrétne druhy a správne sa o ne starať. Tu je 5 najkrajších popínavých rastlín pre váš balkón. Zistite, ktoré z nich môžete zasadiť.
Tu sú najkrajšie popínavé rastliny na balkón. Budú skutočnou ozdobou.
Foto: shutterstock/Svetlana_LindaFoto
Najkrajšie popínavé rastliny na váš balkón? Zoznam rastlín, ktoré vytvoria krásny záves, je pomerne dlhý. Pri výbere správnych druhov je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých vecí. Stojí za to venovať pozornosť napríklad tomu, či je váš balkón na slnečnom alebo tienistom mieste, či ho máte ozdobiť trvalkami alebo letničkami. Musíte sledovať rast popínavých rastlín, aby nezabrali aj balkóny vašich susedov. Dôležité je tiež zabezpečiť správne podpery, aby sa rastlina mohla voľne šplhať.
Sezónne popínavé rastliny: čo zasadiť na balkón?
Ak chcete dosiahnuť rýchle výsledky, oplatí sa zvoliť jednoročné (sezónne) popínavé rastliny. V pomerne krátkom čase pokryjete balkón a z času na čas budete môcť zmeniť úpravu tohto priestoru. Medzi odporúčané ročné popínavé rastliny patria napr:
Bugénvilea
Povojník purpurový
Bugénvilea: explózia šarmu
Usporiadané striedavé listy v intenzívnej zelenej farbe, nenápadné bledožlté kvety sprevádzané intenzívne sfarbenými listami v ružovej, červenej alebo oranžovej farbe. Toto je bugénvilea – popínavá rastlina pochádzajúca z južnej Európy. Na Slovensku kvitne od skorej jari do jesene. Rastlina uprednostňuje slnečné stanovište a dobre odvodnený substrát. Musíte jej zabezpečiť vhodné opory, po ktorých sa môže „šplhať“. Bougénvilea nemá rada nízke teploty, preto ju treba prezimovať vo svetlej a teplej miestnosti. Na jar ju treba presadiť do zmesi zeminy, rašeliny a piesku, v lete ju treba pravidelne hnojiť.
Bugénvilea miluje vlhko a teplo. Je to bujne rastúca popínavá liana, ktorá môže dorásť až do šesť metrovej dĺžky.
Foto: shutterstock/Nazzu
Rastlina v prirodzenom prostredí dosahuje výšku až 8 metrov, zatiaľ čo pri pestovaní v nádobách môže dosiahnuť až 3 metre.
Povojník purpurový: rýchlo rastie, je krásnou ozdobou
Povojník je jednou z najobľúbenejších jednoročných popínavých rastlín. Má dekoratívne srdcovité listy, ktoré sa používajú v kvetinových kompozíciách. Krásne sa prezentuje v balkónových debničkách, závesných košoch – samostatne aj v spoločnosti petúnií, surfínií alebo muškátov. U nás je najobľúbenejší povojník purpurový. Rastlina rastie pomerne rýchlo a vytvára kompaktný pôdny kryt – pokrýva sa kvetmi vo fialovej alebo ružovej farbe. Uprednostňuje slnečné stanovište a úrodnú pôdu – kvitnúci povojník treba pravidelne zalievať a hnojiť.
Povojník purpurový pestujte na plnom slnku prípadne na miestach len s miernym zatienením.
Foto: shutterstock/CoinUp
Celoročné popínavé rastliny na balkón
Hľadáte popínavé rastliny, ktoré vydržia na vašom balkóne dlhšie ako jednu sezónu? Celoročné popínavé rastliny celkom dobre znášajú nie príliš jednoduché podmienky a sú schopné prežiť na balkóne až niekoľko rokov. Tu sú niektoré z nich:
Hortenzia popínavá
Ruža popínavá
Vistéria
Popínavá hortenzia: odolná voči mrazu
Prvým z návrhov je popínavá hortenzia. Je to mrazuvzdorná rastlina so sviežou zelenou farbou listov. V júni sa stáva krásnou okrasnou rastlinou, pretože kvitne bielymi kvetmi.
Rastlina vyžaduje úrodnú pôdu – najlepšie humusovú a vlhkú, s mierne kyslým pH. Popínavá hortenzia má rada tienisté polohy. Na správny rast potrebuje pevné opory. Rastlina sa pestuje pomerne ľahko, ale musíte pamätať na pravidelnú zálievku a hnojenie.
Popínavá hortenzia krásnou vyzdobí balkón.
Foto: shutterstock/bevz tetiana
Popínavá ruža: kráľovná balkóna
Popínavé ruže sú popínavé len na pohľad. Nemajú časti, ktorými by sa mohli „zachytiť“ o podpery, ale keď rastú, môžu na to použiť svoje tŕne. Práve vďaka nim sa dokážu „zachytiť“ o podpery. Popínavé ruže sa zvyčajne vysádzajú pri altánkoch, stenách a pergolách. Rastlina môže byť vysadená aj na balkóne v primerane veľkom kvetináči. Ak sa rozhodnete pestovať popínavú ružu na balkóne, najlepšie je zvoliť pomerne úzky kvetináč – buď vonku, alebo vnútri, je vhodné chrániť ho vrstvou plsti, juty alebo polystyrénu. Týmto spôsobom môžete ružu vo vnútri chrániť pred zimou. Samotný kvetináč by mal byť pripevnený k stene alebo zábradliu. Popínavá ruža kvitne pomerne dlho a bohato od júna do októbra, pričom kvitnutie sa opakuje.
Popínavé ruže sa zvyčajne vysádzajú pri altánkoch, stenách a pergolách.
Foto: shutterstock/zzz555zzz
Vistéria: nápadná popínavá rastlina
Vistéria patrí medzi najúžasnejšie popínavé rastliny. Krásne sa prezentuje po celý rok, ale v máji predvádza skutočnú šou. Vtedy rastlina rozkvitne. Zaujímavosťou je, že ide o dlhovekú rastlinu, ktorá sa môže dožiť viac ako … sto rokov. Kvitnúca vistéria má rada slnečné, teplé a chránené polohy.
Vistéria na balkóne potrebuje predovšetkým úrodnú pôdu, ktorá musí byť dobre odvodnená. Potrebuje tiež pevné podpery a primerane veľký kvetináč – aby mali korene dostatok priestoru na šírenie. V našich klimatických podmienkach môže rásť až do výšky 10 metrov. Charakteristické kvety majú tvar motýľa. U väčšiny odrôd vydávajú príjemnú vôňu.
Vistéria rýchlo rastie a prekonáva rôzne prekážky.
Foto: shutterstock/Turkey Photo
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy vysádzať hortenzie? Budú krásne kvitnúť, ak neurobíte jedinú chybu. Je to o zalievaní
The post Tu je 5 najkrajších popínavých rastlín na balkón. Zasaďte a užívajte si záves plný kvetov appeared first on Vášeň v tebe.