Skip to content
Menu
Menu

Túto chybu často robia hubári. Krásne exempláre sa pokryjú plesňou

Prečítať článok

6.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natallia Ploskaya).

Náruživí hubári sa už nevedeli dočkať prelomu augusta a septembra, keď sa v slovenských lesoch začínajú objavovať hríby, kozáky, masliaky, suchohríby, podpňovky a mnohé ďalšie exempláre. Niektoré z nazbieraných húb sa oplatí usušiť, aby sme si ich chuť mohli vychutnať aj v zime. Predtým, ako sa pustíme do sušenia, by sme sa však mali vyhnúť častej chybe.

Sušenie húb sa oplatí, aby sme si ich chuť mohli vychutnať aj v zime
Foto: shutterstock/Natallia Ploskaya

Ktoré huby sa oplatí sušiť a ktoré určite nie?

Nie všetky huby, ktoré sa dostanú do nášho košíka, by sa mali sušiť. Huby s lupeňami na spodku klobúka, ako sú bedle, holubienky, podpňovky a kuriatka, nie sú vhodné na sušenie. Dôvodom sú lupene pod klobúkom huby, ktoré sa pri sušení ľahko rozpadnú.

Na druhej strane, v prípade kuriatok existuje vysoké riziko, že po vysušení zhorknú. Na druhej strane, podpňovky v procese sušenia strácajú svoju chuť a arómu. Rozhodne sa vzdajme myšlienky na sušenie rýdzikov, pretože takáto huba obsahuje pomerne veľké množstvo bielkovín, ktoré sa pri sušení rozkladajú, čím sa uvoľňuje množstvo toxínov.

Okrem toho by sa nemali sušiť huby, ktoré sú príliš nasýtené vodou, pokazené a staré. Príliš veľa vody v hubách je jednoduchý spôsob, ako sa v nich počas sušenia vytvorí pleseň. Každopádne téma prebytočnej vody v súvislosti s hubami a ich sušením je témou, ktorej sa budeme venovať ďalej.

Na sušenie sú ideálne huby s veľkými plodnicami, pretože pri tomto procese sa huby výrazne zmenšujú.

Sušenie húb v sušičke
Foto: shutterstock.com/iva

Sušenie húb? Túto chybu nikdy nerobte

Keď sa vrátime z hubárčenia, naše dary prírody zvyčajne skončia v cedníku, kde ich dôkladne umyjeme. Zatiaľ čo v prípade húb určených na vyprážanie alebo marinovanie je to vhodné, huby, ktoré chcete sušiť, by sa umývať nemali. Prečo je to také dôležité?

Umývanie húb určených na sušenie vo veľkom rozsahu zvyšuje riziko vzniku plesní na hubách. Samozrejme, veľký vplyv na vznik plesní má už spomínaná voda, ktorá sa do húb vsiakne ako špongia. Takéto huby sú potom absolútne nevhodné na konzumáciu, pretože konzumácia plesní nám môže spôsobiť veľké škody na zdraví.

Oveľa lepším riešením je očistiť huby kefou alebo suchou handričkou, aby ste ich okrem iného zbavili zeminy. Bohužiaľ, niektoré exempláre nebude možné dôkladne očistiť bez vody, pretože sú veľmi znečistené. V takom prípade sa odporúča utrieť ich mokrou handričkou. Nezabudnite však huby po čistení dôkladne osušiť papierovou utierkou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tieto huby by sa nemali sušiť. Stratia svoje vlastnosti a môžu byť škodlivé

Ako sušiť huby, aby si zachovali svoju jedinečnú chuť a vôňu? Prečítajte si naše rady

The post Túto chybu často robia hubári. Krásne exempláre sa pokryjú plesňou appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj