Skip to content
Menu
Menu

Upokojuje bolesť a odpudzuje komáre. Babičky vedeli, čo treba mať na parapete

Prečítať článok

01.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aniana).

Určite ho nájdete na parapete u babičky, ale márne ho budete hľadať v záhradkárskych obchodoch. Svojím vzhľadom neohromí a kvitne len zriedka, ale jeho príjemná vôňa je citeľná už z diaľky a po dotyku listov ešte viac. O čom to hovoríme? Muškát omamný je nepostrádateľná črepníková rastlina, ktorá je na Slovensku stále cenená. Jej pestovanie nie je zložité a prítomnosť zeleného hosťa prinesie mnoho ďalších výhod. Ak ju nemáte vo svojej zbierke, ale uvidíte ju u priateľa, určite si vypýtajte sadenicu pelargónie.

V minulosti boli muškáty omamné na každom parapete v dome.
Foto: shutterstock/aniana

Čo je muškát omamný?

Muškát omamný (Pelargonium graveolens) je určite nenápadný. Na stonkách má zubaté a chlpaté listy, ale kvety na nich nájdete veľmi zriedkavo. Zvyčajne sa osvedčí ako črepníková rastlina prítomná v našich domácnostiach, hoci mladší ľudia o ňu pravdepodobne neprejavia veľký záujem, čo je škoda. Treba priznať, že vo voľnej prírode môže v dobrých podmienkach dosiahnuť značné rozmery, ale doma je skôr skromnej výšky. Muškáty možno nevyzerajú najkrajšie, ale stojí za to mať ich v dome. Prečo? Muškát omamný má veľmi príjemnú, citrusovú a ľahko vnímateľnú vôňu, hoci niekedy sa vyskytujú aj druhy s vôňou podobnou jablku. Napriek tomu stojí za to nechať sa zlákať a mať ju doma, najmä preto, že jej pestovanie je triviálne.

Ako pestovať muškát omamný?

Ak sa vám podarilo získať sadenicu muškátu omamného, musíte sa najprv postarať o jej zakorenenie. Aby sa tak stalo, stačí ju umiestniť do misky s vodou a po určitom čase sa určite objavia. Teraz už nezostáva nič iné, len ju umiestniť do kvetináča so zeminou a vrstvou drenáže. Tá býva vyrobená z kamienkov, rozbitej keramiky alebo keramzitu. Teraz je čas nájsť vhodné miesto v dome: malo by byť svetlé, ale parapet orientovaný na juh môže byť škodlivý, pretože nadbytok slnka spáli listy.

Muškát omamný v špecifických prípadoch môže kvitnúť.
Foto: shutterstock/Granadeiro

Starostlivosť o muškát omamný

Ako sa starať o muškát omamný? Musíte pamätať na zalievanie, hoci rastlina zvládne majiteľovu nepozornosť. Ak dávkujete vodu, mali by ste tak urobiť, keď substrát úplne vyschne. Bohužiaľ, je lepšie množstvo obmedziť a nenaliať ho do kvetináča príliš veľa, pretože potom ľahko zhnije. Čo ešte potrebujete urobiť s muškátom omamným? Určite nezaškodí, ak ho raz za mesiac prihnojíte malým množstvom univerzálnych prípravkov. Aby muškát vyzeral dobre, musíte raz za niekoľko rokov rastlinu zostrihať. Tým nielen skrotíte jej bujný rast, ale získate aj nové odrezky na zakorenenie. Navyše strihanie spôsobí, že muškát omamný časom zhustne a bude vyzerať atraktívnejšie.

Vlastnosti muškátu omamného

Prečo mali naše babičky na parapetoch vždy muškáty? Ukázalo sa, že sa pri výbere neriadili estetickými vlastnosťami, ale vlastnosťami. Ukazuje sa, že muškátu omamnému sa pripisuje magická moc, ale určite má čestné miesto vo fytoterapii. Prečo? Všetko kvôli jeho zloženiu, pretože sa v ňom nachádzajú esenciálne oleje, a to ho robí antibakteriálnym a antivírusovým. Preto jeden z liekov napríklad na bolesť ucha spočíval v tom, že sa doň vložil stlačený list, aby sa rýchlo zbavil ochorenia. Z listov pelargónie sa dá pripraviť aj čaj, ktorý pomáha bojovať napríklad proti infekciám hrdla alebo ekzémom na tele. Málokto vie, že upokojujúca vôňa muškátu omamného je pre náš nos veľmi žiaduca, avšak vďaka nej môžete dom zbaviť hmyzu: napríklad múch alebo komárov.

Domáci liek na bolesť ucha? Stačí do neho vložiť kúsok listu muškátu omamného.
Foto: shutterstock/Cynthia Shirk

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Sedem účinných rastlín proti komárom. Umiestnite ich na parapet

Takto naše babičky odháňali komáre. Stačí ho položiť na parapet. Malí krvilačníci sa k vám nepriblížia

The post Upokojuje bolesť a odpudzuje komáre. Babičky vedeli, čo treba mať na parapete appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj