Skip to content
Menu
Menu

V zime vždy siaham po týchto paradajkách. Raz som ich vyskúšala a teraz ich mám vždy plnú špajzu

Prečítať článok

8.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot).

Koniec augusta a začiatok septembra je na Slovensku vrcholom sezóny paradajok. Vtedy dozrieva väčšina odrôd. Ak ich radi konzumujete v lete, pokúste sa zachovať ich chuť na ďalšie dlhé mesiace. Vďaka tomuto jednoduchému receptu si ich vychutnáte aj v zime. Ako pripravíte paradajkový pretlak?

Koniec augusta a začiatok septembra je na Slovensku vrcholom sezóny paradajok. Vtedy dozrieva väčšina odrôd.
Foto: shutterstock/Pixel-Shot

Čo pripraviť z paradajok na zimu? Paradajkový pretlak je jednou z najčastejšie používaných konzerv v domácej kuchyni. Možno ho použiť ako základ na chutnú omáčku na cestoviny alebo výživnú polievku. Na konci leta, keď sú k dispozícii čerstvé a zrelé paradajky, sa oplatí pripraviť si poriadnu zásobu na chladnejšie mesiace.

Čo pripraviť z paradajok na zimu? Zistite rozdiely medzi passatou, pyré a koncentrátom

Paradajky sú také všestranné všestranná zelenina, z ktorej môžete vykúzliť celý rad rôznych prípravkov. Oplatí sa však poznať rozdiely, pretože každá z nich môže mať v kuchyni iné využitie.

Koncentrát sa vyrába rozdrvením paradajok a odparením prebytočnej šťavy. Dôležité je oddeliť šupku od dužiny. Na zvýraznenie chuti sa často pridáva korenie. Hlavným rozdielom medzi pyré a koncentrátom je konzistencia. Ten je jemnejší a redší.

Paradajková passata je ešte zriedkavejšia forma pyré. Na druhej strane, dužina sa pripravuje podobným spôsobom ako passata, ale rozdiel je v tom, že nemá hladkú konzistenciu a sú v nej badateľné kúsky paradajok.

Ako pripraviť paradajkový pretlak? Najlepšie konzervy na zimu

Tajomstvo dokonalého pretlaku spočíva v zrelých paradajkách s plnou chuťou. Používajte odrody, ktoré majú veľa dužiny, málo semien a nie sú príliš vodnaté. Je dobré pripraviť poháre už teraz, pretože v zime sa paradajková polievka z domáceho pretlaku nevyrovná žiadnej inej.

Zloženie:

6 kg mletých paradajok

3 PL morskej alebo himalájskej soli

1-2 PL cukru.

Tajomstvo dokonalého pretlaku spočíva v zrelých paradajkách s plnou chuťou. Používajte odrody, ktoré majú veľa dužiny, málo semien a nie sú príliš vodnaté.
Foto: shutterstock/Sea Wave

Príprava krok za krokom:

Začnite tým, že paradajky sparíte horúcou vodou, aby ste ich zbavili tvrdej šupky. Keď začne praskať, vyberte zeleninu z vody, začnite ju lúpať a vykrojte stopky. Ak je v nich veľa semienok, zbavte sa ich tiež.

Ošúpané paradajky vložte do veľkého hrnca a jemne ich roztlačte škrabkou na zemiaky, dochuťte soľou a cukrom a na miernom ohni za občasného miešania priveďte do varu. Varte, kým hustota tekutiny nebude podľa vašich predstáv. Nemala by byť príliš vodnatá.

Medzitým si pripravte poháre a uzávery. Umyte ich v umývačke riadu a kým sú ešte teplé, odstavte hrniec z ohňa a všetko rozmixujte mixérom do hladka. Horúce pyré nalejte do ešte teplých pohárov, zavrite ich a položte na deku viečkami nadol. Môžete ich zabaliť do deky a nechať úplne vychladnúť.

Ak chcete pyré pasterizovať na zimu, najlepšie je to urobiť na druhý deň. Použite väčší hrniec s vodou a varte poháre ponorené do dvoch tretín ich výšky približne desať minút na miernom ohni.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prvé paradajky sa už červenajú. Objavte recept na najlepší pretlak a nezabudnite na dva prídavky

Paradajkový pretlak – recept mám z babkinho zošita. Jej kľúčom k úspechu sú špecifické paradajky

The post V zime vždy siaham po týchto paradajkách. Raz som ich vyskúšala a teraz ich mám vždy plnú špajzu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj