Skip to content
Menu
Menu

Vďaka týmto rastlinám sa stanete prirodzeným nepriateľom číslo 1 pre kliešte a komáre

Prečítať článok

25.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/KPixMining).

Rastliny odpudzujúce kliešte by mali byť v každej domácej záhrade. Kliešte môžu byť pre človeka veľmi nebezpečné. Prenášajú nebezpečné baktérie, ktoré môžu okrem iného spôsobiť boreliózu. Preto sa oplatí dbať na ochranu pred týmito pavúkovcami. Zistite, ktoré rastliny odpudzujúce kliešte sa oplatí mať vo svojej záhrade.

Ktoré rastliny odpudzujú kliešte?
Foto: shutterstock/KPixMining

Čo nemajú kliešte rady? Rastliny so silným zápachom

Pri hľadaní odpovede na otázku, čo kliešte nemajú rady, je dobré si hneď na začiatku uvedomiť jednu vec. Kliešte sú slepé, a preto svoju korisť nevyhľadávajú ani na ňu neskáču z výšky. Kliešte sa najčastejšie vyskytujú vo vysokej tráve a o prítomnosti potenciálnej koristi ich „informuje“ Hallerov orgán, ktorý je mimoriadne citlivý na pach potu a oxidu uhličitého prítomného vo vydychovanom vzduchu.

Dôležité je, že kliešte nemajú radi silné vône a vysadenie rastlín odpudzujúcich kliešte v záhrade je jedným zo spôsobov, ako zvýšiť ochranu pred kliešťami.

Aké rastliny odpudzujúce kliešte sa oplatí mať v domácich záhradách?

Tu je niekoľko príkladov:

levanduľa – táto rastlina je veľmi rozšírená v záhradách a na balkónoch. Levanduľa sa vyznačuje krásnym fialovým sfarbením svojich kvetov, ale aj intenzívnou vôňou. A hoci je pre ľudí zvyčajne príjemná, ukazuje sa, že kliešte ju neznášajú. Preto sa oplatí mať túto rastlinu vo svojej záhrade alebo na balkóne;

mäta – ďalšia rastlina s veľmi silnou vôňou, ktorá sa hojne využíva v kuchyni a v liečiteľstve. Rastlina nie je náročná na umiestnenie a možno ju pestovať v zemi aj v kvetináči na parapete;

aksamietnica – veľmi obľúbená záhradná rastlina, ktorá dostala neslávnu prezývku „smradľavka“. Má to svoj dôvod. Aksamietnice majú veľmi zvláštny, intenzívny zápach s bylinkovou arómou, ktorý odradí kliešte od pobytu v blízkosti. Je to jedna z najúčinnejších rastlín odpudzujúcich kliešte;

cesnak – zelenina považovaná za jednu z najzdravších, vyznačuje sa veľmi intenzívnou arómou. Cesnak je prírodné antibiotikum a spojenec človeka pri udržiavaní zdravia. Je to ďalšia účinná rastlina odpudzujúca kliešte, ktorú sa oplatí vysadiť v blízkosti domu;

palina pravá – rastlina s horkou príchuťou, ktorá sa veľmi často používa v liečiteľstve. Palina sa ľahko pestuje a vysadením niekoľkých trsov v záhrade môžete výrazne zvýšiť ochranu proti kliešťom.

vratič – jedna z najznámejších rastlín odpudzujúcich kliešte. Vo voľnej prírode rastúca rastlina, vratič, sa vyznačuje množstvom zdraviu prospešných vlastností. Intenzívna vôňa rastliny z nej robí účinný prostriedok nielen proti kliešťom, ale aj komárom. Aj keď je považovaná za burinu, oplatí sa mať púpavu vo svojej záhrade, hoci len na odľahlejšom mieste.

Aksamietnice majú veľmi zvláštny, intenzívny zápach s bylinkovou arómou, ktorý odradí kliešte od pobytu v blízkosti.
Foto: shutterstock/FunFamilyRu

Stojí za to vedieť, že uvedené rastliny odpudzujú nielen kliešte, ale aj komáre, muchy a mušky.

Domáce prostriedky proti kliešťom – čo sa oplatí mať na pamäti?

Prítomnosť rastlín odpudzujúcich kliešte v domácej záhrade možno považovať za jednu z preventívnych metód ochrany, ale stojí za to poznať aj ďalšie domáce prostriedky proti kliešťom, ktorých použitie znižuje riziko kontaktu s týmto pavúkovcom.

Ako už viete, kliešte si potrpia na určité intenzívne vône. Jedným z účinných domácich prostriedkov proti kliešťom je preto natrieť si telo (a tiež oblečenie) éterickými olejmi pred odchodom do záhrady, parku alebo lesa. Medzi esenciálne oleje, ktoré kliešte nemajú rady, patria napr:

čajovníkový olej,

rozmarínový olej,

olej z citrónovej trávy,

klinčekový olej,

cistusový olej.

Esenciálny olej jednoducho zmiešajte s nosným olejom (napr. olivovým, slnečnicovým, kokosovým) v pomere 1:3 a potom zrieďte vodou. Výsledný roztok môžete naliať do rozprašovača a nastriekať na povrchy tela a oblečenie.

Ak vás čakajú práce v záhrade, musíte myslieť aj na vhodné oblečenie. Najlepšie je zakryť odevom čo najväčšiu časť povrchu tela a zabezpečiť najmä ochranu členkov, slabín, lakťov a uší, t. j. miest, kde je najväčšia pravdepodobnosť vniknutia kliešťa.

Čajovníkový olej patrí medzi esenciálne oleje, ktoré kliešte nemajú rady.
Foto: shutterstock/Africa Studio

Na relaxáciu v záhrade si vyberte slnečné miesto. Kliešte sa vyhýbajú slnku a uprednostňujú vlhké, tienisté miesta. Pri návrate zo záhrady, lesa alebo parku sa veľmi pozorne prezrite – najlepšie požiadajte o pomoc inú osobu. Kliešte sa zvyčajne nezavŕtajú hneď, ale putujú okolo tela a hľadajú vhodné miesto. Je preto veľká šanca, že ich zbadáte a včas zareagujete.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Utekajte do záhrady a okamžite ich vykopte. Je to magnet na kliešte

V lesoch sa to hemží kliešťami. Pred vstupom do lesa nezabudnite na jednu vec

The post Vďaka týmto rastlinám sa stanete prirodzeným nepriateľom číslo 1 pre kliešte a komáre appeared first on Vášeň v tebe.