Skip to content
Menu
Menu

Vyberte z chladničky a zmiešajte s vodou. Jednoduchý sprej spôsobí, že cibuľky budú svieže ako nikdy predtým

Prečítať článok

17.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yuris).

Ako vyživiť cibuľu? Hoci je zelenina medzi Slovákmi veľmi obľúbená, stále veľa ľudí robí pri jej pestovaní chyby, ktorých dopady – či skôr ich nedostatok – sú viditeľné na úrodách. Ako dosiahnuť, aby cibuľa narástla? Vyskúšajte osvedčený spôsob a pripravte si postrek. Účinky vás ohromia.

Ako pestovať cibuľu?
Foto: shutterstock/yuris

Cibuľa je jednou z najčastejšie používaných zelenín v kuchyni. Niet divu, že veľa ľudí sa ho rozhodne pestovať vo svojej záhrade. Týmto spôsobom dokážeme nielen ušetriť nejaké peniaze, ale máme aj plnú kontrolu nad produktom, ktorý neskôr spotrebujeme. Pozrite sa, ako sa starať o sadenice, aby rástli zdravo a bohato.

Ako pestovať cibuľu? Nerobte tieto pestovateľské chyby

Predtým, ako si vychutnáme chuť cibule, musíme sa najskôr postarať o jej pestovateľské podmienky. Medzi najčastejšie chyby patrí výber nevhodného miesta výsevu. Táto zelenina oceňuje dobre slnečné miesta. Ide o teplomilný druh, ktorý sa najlepšie vyvíja pri teplotách od 12 do 15 stupňov Celzia. Vyhnite sa preto tienistým častiam záhrady, pretože majú negatívny vplyv na rast.

Ďalším problémom je hustota distribúcie semien. Táto činnosť pozostáva z niekoľkých etáp. Prvým krokom je umiestniť sadenice do otvorov, jeden centimeter od seba. Potom sadenice výdatne zalejeme a sledujeme, ktoré exempláre majú šancu prežiť a ktoré nie. Asi po šiestich týždňoch sa zbavíme slabších exemplárov, aby tie zdravé a silné mohli správne rásť.

V konečnom dôsledku by vzdialenosť medzi jednou cibuľou a druhou mala byť päť až osem centimetrov. Takto si môžeme byť istí, že každá rastlina má prístup k príslušnému množstvu svetla. Treťou a najčastejšou chybou je prekyprenie pôdy, v ktorej sa zelenina nachádza.

Cibuľa má malý koreňový systém, takže nadmerná voda v pôde môže ľahko spôsobiť jej hnitie. Frekvencia kropenia by mala byť prispôsobená poveternostným podmienkam. Musíte sa uistiť, že zem je neustále vlhká. Keď sa nachádzame v období výdatných zrážok, po ich zastavení by sme mali počkať niekoľko dní, kým zem nevyschne. Počas horúceho počasia polievajte pôdu večer, aby ste rastlinu nevystavili popáleniu.

Ak sa chcete tešiť z bohatej úrody, oplatí sa ju postriekať prípravkami, ktoré má väčšina z nás doma. Povieme vám, ako na to.

Foto: shutterstock/Inga Gedrovicha

Ako vyrobiť prírodný cibuľový sprej? Čím mám zaliať cibuľku, aby rástla? Použite domáci sprej

Cibuľa je vďaka svojmu slabo vyvinutému koreňovému systému veľmi citlivá na nedostatok živín potrebných pre správny rast. V obchodoch si môžete kúpiť hnojivo určené pre túto skupinu zeleniny, ale odporúčame vyskúšať domáci postrek, ktorého príprava zaberie doslova dve minúty.

Stačí zmiešať 200 ml vody s litrom mlieka a naliať do rozprašovača. Táto veľmi jednoduchá metóda pomôže rastline bojovať proti plesniam a baktériám, takže sa môže sústrediť na rast. Postrek by sa mal vykonávať pravidelne každých 10 dní. Na výsledky nebudete dlho čakať a pri zbere sa poďakujete, že ste túto metódu vyskúšali.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prefíkané a nenásytné. Aplikujte tieto triky a prestanú pripravovať náš pozemok o ovocie

Vojdete do záhrady a tam je slimák na slimákovi? Rozbite, rozprášte ich a nadobro sa rozlúčte s nepozvanými hosťami

The post Vyberte z chladničky a zmiešajte s vodou. Jednoduchý sprej spôsobí, že cibuľky budú svieže ako nikdy predtým appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj