Skip to content
Menu
Menu

Z oblohy sa valí teplo a pot sa z vás leje? Máme pre vás až 7 trikov. Zabudnite na škvrny v podpazuší

Prečítať článok

6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/siam.pukkato).

Čo pomáha pri nadmernom potení? V lete, počas horúceho počasia, môže byť tento problém pre mnohých ľudí obzvlášť nepríjemný a zahanbujúci. Pomocou niekoľkých malých zmien však môžete odstrániť nevzhľadné škvrny v podpazuší. Aké presne sú?

Čo pomáha pri nadmernom potení? V lete, počas horúceho počasia, môže byť tento problém pre mnohých ľudí obzvlášť nepríjemný a zahanbujúci.
Foto: shutterstock.com/siam.pukkato

Napriek tomu, že potenie je úplne prirodzený proces a je nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Telo sa ním chráni pred prehriatím a ochladzuje sa. Preto snaha o to, aby k nemu vôbec nedochádzalo, môže byť škodlivá pre vaše zdravie. Napriek tomu môžete pomocou jednoduchých domácich opatrení zabezpečiť, aby ste sa nepotili viac, ako je potrebné.

Čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli poteniu? Sledujte svoju stravu

Potné žľazy sa nachádzajú takmer po celom tele, ale najviac ich je v podpazuší, na chodidlách a na vnútornej strane rúk. Preto sa tieto oblasti potia najviac, čo sa okrem iných faktorov zhoršuje pri horúčave, nadmernom strese alebo intenzívnom cvičení. Hoci pot pozostáva až z 98 % z vody a je bez zápachu, keď ho začnú rozkladať baktérie, vzniká nepríjemný, štipľavý zápach. Okrem toho má málokto rád nevzhľadné škvrny na oblečení. Čo môžete urobiť, aby ste sa menej potili? V prvom rade začnite so správnou stravou, pri ktorej sa oplatí vzdať sa korenených jedál. Pikantné jedlá pôsobia na ľudský organizmus rovnako ako vysoké teploty, takže po ich konzumácii sa začneme takmer okamžite potiť. V kombinácii s letnými horúčavami to môže tento problém výrazne zintenzívniť.

VAROVANIE! Silné potenie môže byť aj príznakom zdravotných problémov vrátane hypertyreózy, infekcie alebo cukrovky. Preto ak sa začalo objavovať, pre istotu sa poraďte so svojím lekárom.

Čo pomáha pri nadmernom potení? Dávajte si pozor

Ďalšou dôležitou otázkou je, samozrejme, správna starostlivosť a hygiena, ktorú je potrebné dodržiavať. Aj keď ste vyčerpaní po dlhom dni v práci, nevynechajte krátku sprchu. Používajte jemné prípravky, ktoré nedráždia jemnú pokožku v oblasti podpazušia. A uistite sa, že majú aj antibakteriálne vlastnosti. A keďže k poteniu prispieva aj stres, nezabudnite premeniť svoj bežný kúpeľ na relaxačnú kúpeľnú procedúru s levanduľovým olejom, ktorý upokojí vaše zmysly.

Ďalšou dôležitou otázkou je, samozrejme, správna starostlivosť a hygiena, ktorú je potrebné dodržiavať. Aj keď ste vyčerpaní po dlhom dni v práci, nevynechajte krátku sprchu.
Foto: súkromný archív

Čo môžete urobiť, aby ste sa prestali potiť? Osvedčené spôsoby

Správne oblečenie a strava nie sú jediné spôsoby, ako sa menej potiť. Existuje aj množstvo ďalších zdanlivo nepodstatných otázok, ktoré treba zvážiť.

Noste oblečenie z prírodných a vzdušných tkanín, ako je ľan alebo viskóza. Je dobré, aby boli čo najviac voľné. Taktiež ich prispôsobte vonkajším podmienkam.

Pravidelne vymieňajte vložky do topánok, ak sa vám potia nohy.

Zásobte sa decentným a voňavým dezodorantom alebo antiperspirantom.

Uistite sa, že máte dostatok odpočinku.

Zaveďte dennú dávku pohybu.

V horúcom počasí sa veľa potíme a s potom strácame cenné elektrolyty, ako je soľ, horčík alebo vápnik. Preto keď je tento problém obzvlášť nepríjemný, napríklad počas horúčav, nezabudnite ich pravidelne dopĺňať.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nadmerné potenie v noci je signálom tela. Je to choroba alebo nedostatok

Ako zastaviť nadmerné potenie počas spánku? Prinášame 4 riešenia

The post Z oblohy sa valí teplo a pot sa z vás leje? Máme pre vás až 7 trikov. Zabudnite na škvrny v podpazuší appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj