Skip to content
Menu
Menu

Záhradníci poznajú príčiny žltnutia listov uhoriek. Zachraňujú ich prípravkom z lekárne

Prečítať článok

26.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mironmax Studio).

Úspešné pestovanie uhoriek si vyžaduje, aby im začiatočníci aj skúsení záhradníci venovali čas a energiu. Len správna starostlivosť, ochrana pred škodcami a sledovanie prvých príznakov chorôb sa časom vyplatí a košíky budú plné dobrej úrody. Či už so starostlivosťou o uhorky začínate, alebo máte za sebou roky intenzívneho pestovania, žltnutie listov uhoriek nemôžete ignorovať. Čo spôsobuje tento jav a ako mu môžete čeliť? Pozrite sa na to teraz.

Čo prispieva k žltnutiu listov uhoriek?
Foto: shutterstock/Mironmax Studio

Prečo listy uhoriek žltnú?

Chlorofyl, pigment, ktorý pomáha pri fotosyntéze (premene svetla na energiu potrebnú na rast), je zodpovedný za intenzívne zelené sfarbenie listov uhoriek. Ak si pri každodennom pozorovaní všimnete, že táto časť rastliny začína žltnúť, môže to znamenať nedostatok chlorofylu. V takejto situácii je dôležité okamžite konať a podniknúť kroky na zvrátenie postupujúcich zmien. Medzi ďalšie príčiny žltnutia listov uhoriek patria:

nevhodná pôda;

zmena poveternostných podmienok;

nadmerné a príliš časté zavlažovanie;

rozvoj nebezpečných chorôb, napr. múčnatky;

problémy s prístupom prirodzeného slnečného svetla;

napadnutie škodcami, vrátane vošiek, molíc a bystrušiek záhradných.

Žlté listy skleníkových uhoriek – čo robiť?

Slnečné svetlo predstavuje jedného z najsilnejších spojencov zdravého rastu uhoriek. Skúsení záhradníci zdôrazňujú, že zelenina potrebuje počas svojej rastovej fázy minimálne šesť hodín prístupu k teplým lúčom každý deň. Len vtedy môžete počítať s dobrou, pevnou a bezfarebnou zeleninou. Deficit tohto faktora a potreba pestovať v tieni spôsobí, že rastlina opadne a listy pomaly strácajú pigment a žltnú. Odborníci odporúčajú, aby sa v takejto situácii rastlina čo najskôr presunula do lepšie osvetlenej časti záhrady alebo na pozemok.

Uhorky potrebujú aspoň 6 hodín slnečných lúčov.
Foto: Pixabay/munki

Správne zavlažovanie do značnej miery rozhoduje o úspešnosti plodín. To platí nielen pre uhorky, ale aj pre mnohé iné okrasné a úžitkové rastliny. Ak viete, kedy je na to najvhodnejší čas, môžete nadobro zmeniť osud chradnúcich uhoriek. Ak budete počúvať rady záhradkárov, ktorí si za roky práce so zeleninou a ovocím osvojili, dozviete sa, že správny čas je ráno. Pri zalievaní sa snažte nenamáčať listy, ale dodávajte tekutinu len priamo do pôdy. Zaujímavým patentom by bolo zriadiť v záhrade hadicový alebo kvapkový zavlažovací systém, ktorý by uľahčil kontrolu hladiny vody. Takto môžete ochrániť svoje plodiny pred zaplavením.

Vplyv živín na farbu listov uhoriek

Správne hnojenie sa neoplatí vynechať pri pestovaní domácich uhoriek. Rastliny zasadené do úrodnej pôdy môžu ľahko prijímať potrebné vitamíny a minerálne látky priamo zo substrátu. Trochu chudobnejšej pôde musíte pomôcť. V prvom rade musíte zabezpečiť správnu hladinu draslíka a dusíka.

Ide o kľúčové zložky, bez ktorých bude ťažké vypestovať zdravé uhorky a sviežo zelené listy. Ako zabezpečiť zelenine správnu výživu? Používajte špeciálne hnojivo určené špeciálne pre uhorky, ktoré im poskytne všetko, čo potrebujú na ďalší rast. Ak nechcete investovať do drahých produktov z obchodu, použite výživu na báze kvasiniek. Ako ju pripraviť?

Čím postriekať žltnúce uhorky?

Z kvasníc pripravíte domáci posilňovač, ktorý nielen ochráni uhorky pred žltnutím listov, ale navyše zabezpečí zdravú, bohatú a príjemne chrumkavú úrodu. Stačí, ak do veľkého vedra alebo suda opatrne rozdrobíte kocku 100 g čerstvého droždia, zalejete 10 litrami teplej vody a premiešate. Celé to nechajte lúhovať celú hodinu, potom nalejte do fľaše s rozprašovačom a pokračujte v postrekovaní uhoriek.

Na zabezpečenie správnej výživy použite domáci postrek z kvasníc.
Foto: shutterstock/Natalia Kokhanova

Pred prvým použitím sa uistite, že výsledný odvar stihol úplne vychladnúť. Hotový roztok môžete zriediť vodou a použiť na zalievanie. Tekutina sa osvedčí nielen pre uhorky rastúce v záhrade, ale aj na zalievanie iných rastlín zdobiacich domáci priestor.

Domáce prostriedky na žltnutie listov uhoriek

Ak neviete, čo spôsobilo žltnutie listov uhoriek, siahnite po osvedčenom riešení, ktoré zelenine viac neublíži. Skúsení pestovatelia často pripravujú tento postrek, ktorý pomôže rastlinám zotaviť sa. Na jeho prípravu potrebujete len dve zložky. Prvou je približne 50 ml peroxidu vodíka a druhou 150 ml filtrovanej vody.

Celý trik spočíva v tom, že tieto dve kvapaliny zmiešate a nalejete do fľaše s rozprašovačom. Teraz už stačí len opatrne postriekať odrezky, na ktorých ste si všimli žltnutie listov. Okysličenú vodu si môžete kúpiť len za pár € a hodí sa na odstránenie hrozieb pre rastliny v záhrade. Samotná kvapalina je pomerne šetrná a dodatočné zriedenie s vodou zabezpečí, že uhorky nijako nepoškodí.

Ak neviete, čo spôsobilo žltnutie listov, použite postrek na báze peroxidu vodíka.
Foto: súkromný archív

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Horké uhorky ma nedesia. Mám na ne spoľahlivý patent. Stačí, keď ich poriadne vykúpete

Uhorky budete zbierať až do jesene. Recept záhradkárov na bohatú úrodu

The post Záhradníci poznajú príčiny žltnutia listov uhoriek. Zachraňujú ich prípravkom z lekárne appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj