Skip to content
Menu
Menu

Záhradníci sa chytajú za hlavu. Prítomnosť „rastlinných upírov“ predznamenáva koniec úrody

Prečítať článok

13.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ground Picture).

Záhrada plná okrasných rastlín, výstava kvetov na parapete, pestovanie zeleniny v skleníku a vonku – všetky tieto prostredia môžu byť napadnuté škodcami. Tu je zoznam nežiaducich obyvateľov našich záhonov a spôsoby ich eliminácie. Zistite, ktorý hmyz ničí vašu záhradu.

Záhradníci sa chytajú za hlavu. Tento hmyz ničí záhrady, skleníky a dokonca aj domáce plodiny.
Foto: shutterstock.com/Ground Picture

Všetci snívame o krásnej a bohatej úrode. Do našich záhrad sme vložili veľa práce a srdca, takže keď nám rastliny zničí škodca, sme nahnevaní. Nemá však zmysel lamentovať nad škodami; je lepšie ihneď konať. Zistite, ako sa zbaviť tohto hmyzu z vašich plodín skôr, ako napácha ešte väčšie škody!

Molice – typy

Molica skleníková – biela muška, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v skleníkoch, ale možno ju nájsť aj v bytoch. Napáda: muškáty, ruže, fuksie, kapustu alebo paradajky.

Molica lastovičníková– má charakteristické tmavé škvrny na krídlach. Vysáva šťavu z rastlín.

Molice – ako sa ich zbaviť

Na vyhubenie molíc je vhodné sivé mydlo, ktoré možno zmiešať s vodou a potom touto zmesou zotrieť napadnuté listy. Molice nemajú rady vôňu niektorých rastlín, preto je dobré vysadiť rumanček, bazalku alebo aksamietnicu vedľa tých rastlín, ktoré zvyčajne napádajú molice. Niektorí záhradníci tiež upozorňujú, že proti moliciam je účinný aj nálev z tabaku. Ak však tieto domáce prostriedky nezaberajú, je dobré napadnutú rastlinu odstrániť, aby sa škodcovia nerozšírili na ďalšie plodiny.

Molica skleníková škodí uhorkám, šalátu, paradajkám, paprikám, fazuli, jahodám a okrasným rastlinám.
Foto: shutterstock/Catherine Eckert

Vlnatky – ako sa ich zbaviť?

Na to, aby ste sa zbavili vlnatky, často stačí trochu alkoholu. Stonky rastlín utrite vatovým tampónom namočeným vo vodke alebo liehu, ktorý škodcov usmrtí. Ak s nimi nechcete prísť do kontaktu, použite insekticídne mydlové spreje, ale pamätajte, že prvá metóda je účinnejšia. Oplatí sa reagovať hneď, ako zistíte prítomnosť vlnatiek, pretože ich medovica spôsobuje, že napadnutá rastlina veľmi rýchlo odumiera.

Vlnatky sa okrem iného ochotne živia orchideami.
Foto: shutterstock/Natalia van D

Uhorkové chrobáky – ničia nielen uhorky

Chrobák uhorkový (Diabrotica undecimpunctata) je veľmi rozšírený škodca. Objavuje sa v polovici jari a vyskytuje sa počas celého vegetačného obdobia, a čo je ešte horšie, napáda všetky časti rastliny – od listov cez kvety až po plody. Jeho útok môže mať za následok bakteriálne vädnutie a jeho žravosť je založená najmä na skarifikácii zeleniny, pričom diery sa v uhorkách objavujú len zriedkavo. Prítomnosť chrobáka uhorkového môže tiež znížiť úrodnosť plodiny, pretože bráni včelám v opeľovaní rastlín. Okrem toho uhorkové chrobáky napádajú nielen uhorky, ale aj melóny a tekvice.

Chrobáky uhorkové – ako sa pred nimi chrániť?

Ak sa chcete čo najlepšie postarať o svoje rastliny, kontrolujte listy plodín každé ráno, pretože chrobák uhorkový sa pohybuje v noci. Na zabránenie napadnutia chrobákom, jednoducho chráňte rastliny záhradníckymi krytmi. Ak chcete mať istotu, že sú vaše plodiny bezpečné, môžete použiť aj insekticíd.

Uhorkové chrobáky často prenášajú bakteriálne vädnutie, ktoré býva smrteľné.
Foto: shutterstock/Brett Hondow

Červce – tento hmyz ničí rastliny

Červce sú nadčeľaďou malých bylinožravých chrobákov, ktoré sú hrozbou prakticky pre každú rastlinu, ktorú stretnú na svojej ceste. Za najatraktívnejšie časti rastlín považujú stonky a mladé listy, z ktorých ochotne vysávajú šťavy. Odstránenie lariev by nemalo byť ťažké, pretože ich dospelé jedince sa nepohybujú. Na druhej strane, pokiaľ ide o larvy, tie je ťažšie vyhubiť a sú pre rastliny škodlivejšie. Pri svojom pohybe zanechávajú lepkavú hmotu, ktorá je pozvánkou pre čiernu pleseň, aby infikovala vaše plodiny.

Červce – ako sa ich zbaviť?

Ak v záhrade objavíte larvy, najlepšie urobíte, ak zavediete ich prirodzeného nepriateľa, blanokrídlovce. V domácich kultúrach dobre poslúži umývanie rastlín mydlovou vodou. Na druhej strane, ak sa v skleníku objavia larvy, je dobré urobiť si zásoby chemikálií a použiť ich v boji proti škodcovi.

Keď sa larvy červcov presúvajú, zanechávajú po sebe lepkavú látku, ktorá je pozvánkou pre čiernu pleseň, aby infikovala vaše plodiny.
Foto: shutterstock/somchai bokehshop

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Jeden pohár vás za chvíľu zbaví ovocných mušiek. Túto metódu používam už roky

Rozdrvte a rozsypte v záhrade. Slimáky a ulitníky sa budú vašim rastlinám vyhýbať po celú sezónu

The post Záhradníci sa chytajú za hlavu. Prítomnosť „rastlinných upírov“ predznamenáva koniec úrody appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj