28.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Flower_Garden).
Skrutec peruánsky nie je veľmi obľúbenou rastlinou, hoci láka čoraz viac ľudí. To všetko vďaka jeho mimoriadnym okrasným vlastnostiam a zaujímavým aromatickým vlastnostiam. Stojí však za to vedieť, ktoré odrody skrutca peruánskeho si vybrať a ako sa o ne starať.
Skrutec peruánsky kvitne od júla do prvých mrazov.
Foto: shutterstock/Flower_Garden
Peruánsky heliotrop – rozmarná krása
Skrutec peruánsky (Heliotropium arborescens), známy aj ako slnečnica peruánska alebo heliotrop voňavý, je trváca rastlina patriaca do čeľade borákovité. Prirodzene sa vyskytuje v niektorých krajinách Južnej Ameriky. Zvyčajne dorastá do výšky približne 50 cm, hoci v priaznivých podmienkach môže byť o niečo vyšší. Rastlina je charakteristická svojimi jedinečnými fialovo sfarbenými kvetmi. Existujú však aj odrody, ktoré sa vyznačujú bielymi alebo modrými kvetmi.
Veľmi zaujímavou vlastnosťou skrutca peruánskeho je, že jeho kvety vydávajú príjemnú vanilkovú vôňu. Treba však mať na pamäti, že ide o jedovatú rastlinu. Navyše môže byť pre mnohých záhradkárov trochu rozmarná – musíte vedieť, ako ju pestovať, aby ste sa mohli tešiť zo zdravých a farebných kvetov. Po odkvitnutí je dobré skrátiť kvety, aby sa predĺžila doba kvitnutia.
Odrody skrutca peruánskeho
Záhradníci, ktorí chcú pestovať skrutec peruánsky v záhrade, si môžu vybrať z niekoľkých obľúbených odrôd tejto rastliny. Každá z nich sa môže okrem iného líšiť farbou kvetov. Za zmienku stojí napríklad skrutec peruánsky „Marine“. Dorastá do výšky približne 40 cm a vyznačuje sa fialovomodrým kvitnutím.
Skrutec peruánsky vydáva príjemnú vanilkovú vôňu.
Foto: shutterstock/Kristof Bellens
„White Lady“ je odroda, ktorá sa vyznačuje bielymi kvetmi, ktoré môžu mať mierne ružový nádych. Ďalšou odrodou, ktorá stojí za zmienku, je „Nautilus blue„. Podobne ako ‚Marine‘ má fialovomodré kvety.
Výsadba peruánskeho heliotropu
Vďaka krásnym kvetom a zaujímavým voňavým vlastnostiam sa mnoho záhradkárov rozhodlo vysadiť vo svojich záhradách peruánsky heliotrop. Dôležitý je správny termín výsadby. Zvyčajne sa heliotropy môžu vysádzať už v druhej polovici mája, keď pominú mrazy.
Heliotropové odrezky zo semien sa pripravujú už v prvej štvrtine roka, zvyčajne vo februári a marci. Zvyčajne si to vyžaduje viac času a určité znalosti, ako pripraveným sadeniciam zabezpečiť vhodné podmienky na rast. Zaujímavé je, že heliotrop sa dá pestovať aj v kvetináčoch – na terase alebo balkóne.
Starostlivosť o peruánsky heliotrop
Starostlivosť o peruánsky heliotrop nie je príliš zložitá, hoci treba mať na pamäti niekoľko dôležitých vecí. Zanedbanie niektorých prvkov môže spôsobiť, že rastlina bude rozmarná a neodvďačí sa vám krásnymi kvetmi. Ako by sa mal pestovať peruánsky heliotrop?
Poloha a pôda
Peruánsky heliotrop je rastlina, ktorá potrebuje veľa slnka. Preto by sa pre ňu malo vybrať dobre slnečné miesto. Čo sa týka pôdy, najlepšie je zasadiť heliotrop do úrodnej, dobre odvodnenej pôdy. Substrát by mal byť mierne vlhký. V opačnom prípade môžu listy rastliny pomerne rýchlo uschnúť.
Skrutec vyzerá v kvetináči výnimočne dobre.
Foto: shutterstock/Manfred Ruckszio
Zalievanie a hnojenie
Rastlinu treba pravidelne zalievať, približne každé 2 až 4 dni. V období sucha by sa to malo robiť častejšie. Zalievanie je najdôležitejšie počas vývoja mladej sadenice. Musíte zachovať striedmosť, aby ste rastlinu nepremáčali – prílišné zalievanie môže prispieť k hnilobe koreňov. Pokiaľ ide o hnojenie, heliotropy je dobré hnojiť kombinovaným hnojivom.
Rozmnožovanie
Heliotrop je rastlina, ktorá zdobí záhradu krásnymi kvetmi. Niet divu, že mnohí záhradníci sa ju rozhodnú rozmnožovať. Lenže ako na to? Ošetrenie je možné vykonať osivom – výsev by sa mal uskutočniť vo februári alebo v marci. Na druhej strane možno v januári odobrať odrezky z rastlín, ktoré prezimujú v interiéri. Mali by byť vysoké asi 5 cm. Mali by byť umiestnené v nádobách naplnených ľahkým substrátom. Môžete použiť prostriedok na zakorenenie.
Choroby a škodcovia
Peruánsky heliotrop je pomerne odolná rastlina. Ako už bolo spomenuté, musíte však dávať pozor, aby ste ju nepremáčali. V opačnom prípade môže dôjsť k hnilobe koreňov. Pokiaľ ide o škodcov, dávajte si pozor na vošky. V ich prípade môže pomôcť použitie prírodných postrekov.
Zazimovanie
Peruánsky heliotrop je rastlina, ktorú možno prezimovať. Na to ju však musíte chrániť už pred príchodom mrazov. Umiestnite ju v miestnosti, kde je teplota okolo 5 až 10 stupňov Celzia. Má mať rastlina prístup k slnečnému svetlu. V apríli skráťte výhonky nad druhým listom a presaďte sadenice do väčšej nádoby. V máji sa rastlina umiestni do zeme.
Vyžaduje iba pravidelnú zálievku. Rastliny zle reagujú na vyschnutý substrát.
Foto: shutterstock/Anna Gratys
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ideálna rastlina do záhonov. Nebojí sa mrazu ani tepla. A jej kvety sú pastvou pre oči
Tieto kvety prežijú aj jeseň! Zasaďte ich teraz a prežijú zimu
The post Záhradu zahalí vôňou vanilky. Výsadba, zaujímavé odrody a starostlivosť o skrutec peruánsky appeared first on Vášeň v tebe.