Skip to content
Menu
Menu

Zasaďte ich namiesto muškátov. Sú rovnako krásne. Balkón plný kvetov a motýľov zaručený

Prečítať článok

4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pikselstock).

Čo zasadiť na balkóne pre včely? Hoci sa najčastejšie spoliehame na muškáty, nechýbajú ani iné rastliny, ktoré sú jednoduché na pestovanie a ohromujú svojou krásou. Určite si nájdete niečo, čo vám bude vyhovovať. Ktoré druhy stoja za pozornosť?

Ktoré rastliny vysadiť na balkón kvôli včelám?
Foto: shutterstock/pikselstock

Ak snívate o krásnom, farebnom balkóne, na ktorom nebudú chýbať kvety, nemusíte sa rozhodovať len pre muškáty. Na trhu je veľa rozprávkových druhov, ktoré potešia nielen svojím vzhľadom, ale prilákajú aj motýle a užitočné včely. Ktoré sa oplatí vysadiť, aby potešili oko?

Prečo sadiť medonosné rastliny? Starajte sa o svoje včely

Hmyz z čeľade včelovitých je kľúčovým prvkom ekosystému, ktorý zabezpečuje hladký priebeh životného cyklu v prírode. Opeľujú rastliny, aby mohli rásť a okrem iného prinášať ovocie. Bez včiel by neexistovali kvety, kríky ani ovocné stromy. Žiaľ, v súčasnosti nachádzajú v mestách čoraz menej potravy a úkrytov. Aby ste im aspoň trochu pomohli, odporúčame na balkóne použiť medonosné rastliny, ktoré si zamilujú. Len sa uistite, že na nich nepoužívate chemikálie, ktoré môžu tomuto užitočnému hmyzu uškodiť. Ktoré kvety by ste si mali vybrať?

Včiel na svete ubúda, preto by ste mali vysádzať medonosné kvety.
Foto: shutterstock/Jack Hong

Čo zasadiť na balkóne pre včely? Rozhodnite sa pre fialovú

Na balkóne môžete okrem iného úspešne vysadiť krásnu levanduľu, ktorá nevyžaduje veľa úsilia, aby zaujala svojimi fialovými kvetmi. Nájdite pre ňu slnečné miesto a nezabudnite ju pravidelne, ale nie príliš zalievať. Po odkvitnutí budete musieť stonky zastrihnúť, čím získajú krásny tvar a budú mimoriadne husté. Ak ste fanúšikom fialovej farby, vhodné budú aj ohromujúce lobélie, vresy alebo kocúrniky.

Ktoré kvety na balkón sa ľahko udržiavajú? Včely vám za nich poďakujú

Milovníci rozmanitých druhov môžu na balkón vysadiť aj iné, menej bežné rastliny, za ktoré budú včely – a mimochodom aj motýle – vďačné. Zoznam je naozaj dlhý a nájdete v ňom okrem iného:

nechtíky, ktorým sa najlepšie darí v teple a na slnku a vyžadujú si zalievanie, keď vrchná vrstva pôdy úplne vyschne,

aksamietnice, ktoré potrebujú slnečnú polohu a pravidelnú zálievku, hoci znesú aj občasné sucho,

cínie, ktoré milujú slnko a teplo, ale neznášajú prebytok vody,

farebné georgíny, ktoré tiež milujú slnko a potrebujú ho na bohaté kvitnutie, ale zároveň potrebujú neustále udržiavať vlhkú pôdu, pretože neznášajú nedostatok vody.

Skvelú voľbu predstavujú cínie.
Foto: shutterstock/Sophon Nawit

TIP! Okrem vyššie uvedených rastlín môžete na balkón vysadiť aj fialky, sirôtky, astry, šalvie, zemolez, medovku a kapucínky. Výber je naozaj dosť veľký.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Medonosné rastliny majú mnoho výhod. Nezabudnite na svojom pozemku vysiať tieto druhy

Vyberte si tieto medonosné rastliny do svojej záhrady. Pomôžete včelám prežiť

The post Zasaďte ich namiesto muškátov. Sú rovnako krásne. Balkón plný kvetov a motýľov zaručený appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj