Skip to content
Menu
Menu

Ján Dobák by mal osemdesiat

Pred osemdesiatimi rokmi, 20. februára 1942, sa narodil Ján Dobák. Celý svoj život zasvätil pedagogickej práci a atletike. Bol atlét, dlhoročný funkcionár a tajomník v atletickom klube TJ Slávia Prešovská univerzita, predtým TJ Slávia UPJŠ Prešov.

Vynikal v šprintérskych disciplínach, neskôr desaťkrát absolvoval Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Bol desaťnásobným majstrom Slovenska a účastníkom majstrovstiev Európy veteránov v behoch na 800 a 1 500 metrov. Patril medzi zanietených organizátorov viacerých atletických podujatí – spomenieme Večerný beh Prešovom, Memoriál Jána Molitorisa, Beh olympijského dňa, Silvestrovský beh, prešovské atletické veteraniády.

Jeho veľkým hobby bola história a literatúra. Významná bola jeho publikačná činnosť, bol autorom publikácie Olympijský klub Prešov 1993 – 2003. Výrazne sa podieľal na činnosti Olympijského klubu Prešov, venoval sa i športovej histórii a zviditeľňovaniu osobností prešovského športu. Slovenský olympijský výbor ocenil pôsobenie PaedDr. Jána Dobáka udelením Čestného uznania Slovenského olympijského výboru (2011).

Ján Dobák zomrel 21. júna 2019. Beh olympijského dňa v Prešove je od roku 2020 aj jeho memoriálom.

(jac)