Skip to content
Menu
Menu

Cykloprístrešky sú už v ostrej prevádzke

(ako) – Cykloprístrešky boli hotové už minulú jeseň, ale zatiaľ sa nevyužívali. Teraz prišiel čas na ich ostrú prevádzku. Sú pripravené na používanie. Záujemcovia o bezpečné uloženie bicyklov si môžu elektronické čipy k prístreškom zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na prešovskej radnici.

Osem prešovských cykloprístreškov prešlo v uplynulom období testovacou fázou. „Elektronický systém v týchto zariadeniach sme nastavili tak, aby bola zabezpečená ich nepretržitá prevádzka. Ostrá prevádzka v praxi znamená, že svoj bicykel si môžu ľudia uskladniť alebo vyzdvihnúť v prístrešku kedykoľvek – 24 hodín denne,“ informoval hovorca prešovskej radnice Vladimír Tomek. Cykloprístrešky boli dokončené minulú jeseň ako pokračovanie projektu Central MeetBike. Cyklisti si môžu svoje bicykle zaparkovať v ktoromkoľvek z nich v rôznych častiach mesta. Do jedného prístrešku je možné uložiť 16 až 28 bicyklov a v každom z nich je jeden servisný stojan. „Aj takýmto spôsobom sa nám darí zvyšovať atraktivitu cyklistickej dopravy v meste Prešov. Prístrešky pre bicykle poskytnú komfort pre všetkých ľudí, ktorí si potrebujú bezpečne a rýchlo odložiť svoj bicykel,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Cykloprístrešky nájdete na týchto miestach:

  1. Ul. Košická (pri zrekonštruovanej zastávke MHD v smere do centra mesta)
  2. Ul. Slovenská
  3. Prešovská univerzita – Ul. 17. Novembra – 2 prístrešky
  4. Ul. Armádneho Generála Svobodu
  5. Ul. Exnárova
  6. Ul. Mukačevská
  7. Ul. Bajkalská

Miesta, kde sa tieto zariadenia nachádzajú boli vybrané na základe požiadaviek obyvateľov. Jeden cykloprístrešok mal pôvodne vyrásť aj na Jarkovej ulici, avšak z dôvodu jej prebiehajúcej rekonštrukcie sme ho presunuli presunul k Prešovskej univerzite, kde vďaka tomu majú študenti k dispozícii až 2 prístrešky.

Bezpečný elektronický systém

Cykloprístrešky sú vybavené solárnymi panelmi s osvetlením, kamerovým systémom a  elektronickým uzamykaním. Vďaka tomu si v nich môžete bezstarostne odložiť svoj bicykel. Jednoduchý vstup pomocou čipov je veľkou výhodou. Cyklisti si ich môžu zapožičať v Klientskom centre v budove mestského úradu na Jarkovej ulici 26. Za zálohu vo výške 10 eur dostane každý záujemca jeden univerzálny čip, s ktorým si môže otvoriť ktorýkoľvek cykloprístrešok.

„Užívatelia cykloprístreškov budú zaregistrovaní pracovníkmi mestského úradu, aby nedošlo k prípadnému zneužitiu čipov. Elektronický systém totiž automaticky zaeviduje vstup do prístrešku, vďaka čomu budeme poznať presný čas a dátum, kedy daný užívateľ navštívil prístrešok. Kamerový systém zaznamenáva každý pohyb,  a preto je odkladanie bicyklov úplne bezpečné,“ dodal Tomek.

Každý cykloprístrešok obsahuje mapu s užitočnými informáciami, v ktorej nájdete napríklad vyznačené všetky existujúce cyklotrasy na území mesta s vyznačením úplne nových trás, miesta kde sa nachádzajú ostatné prístrešky, prechody pre cyklistov, vyznačenú trasu, ktorá sa napája na Eurovelo aj návod na obsluhu prístreškov a prevádzkový poriadok v skratke.

Projekt „Kryté parkovacie zariadenia pre bicykle v meste Prešov“ sa podarilo zrealizovať vďaka nenávratnému finančnému príspevku z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Vybudovanie ôsmich cykloprístreškov stálo 286 450,25 eur. Spolufinancovanie mesta bolo vo výške 5%.

Foto: presov.sk