Skip to content
Menu
Menu

Minister zdravotníctva predstavil nové vedenie v prešovskej nemocnici

(ako) – Tretia najväčšia nemocnica na Slovensku, Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove, má nové vedenie. Od januára nebola v Rade riaditeľov obsadená pozícia generálneho riaditeľa. Vedenie Ministerstva zdravotníctva SR sa rozhodlo opätovne vrátiť model vedenia nemocnice na jednoosobový štatutárny orgán. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí osobne v Prešove predstavil Ľubomíra Šarníka, nového riaditeľa nemocnice, ktorý zdravotnícke zariadenie a jeho tím povedie až do ukončenia výberového konania.

Kto je Ľubomír Šarník?

Ľubomír Šarník je skúsený dlhoročný manažér, ktorý pôsobil na viacerých vedúcich pozíciách. Ako odborník bol zodpovedný za optimalizáciu procesov, znižovanie nákladov, zvyšovanie výkonnosti a produktivity, strategické smerovanie v rôznych spoločnostiach. „Rád by som svojimi profesionálnymi skúsenosťami prispel k tomu, aby bola v Prešove moderná efektívna nemocnica pre 21. storočie, ktorá bude priateľská a ústretová pre pacientov a zároveň bude atraktívnym miestom pre zamestnancov, predovšetkým pre lekárov a sestry,“ povedal Ľubomír Šarník, nový riaditeľ Fakultnej nemocnice v Prešove.

Námestníkmi sú Monika Smolnická a Jaroslav Barla

Nemocnica dostala nového riaditeľa, pričom sa tým zmení i samotný model vedenia. A to z trojosobového štatutárneho orgánu na jednoosobový.

„Nemocnica bude mať odteraz len svojho riaditeľa, ktorý musí veľmi intenzívne spolupracovať s námestníkmi,“ vysvetlil Krajčí. Stretol s novovymenovanou námestníčkou nemocnice pre ošetrovateľstvo Monikou Smolnickou a zdravotnými sestrami, ktoré spolu bojovali za lepšie podmienky v prešovskej nemocnici.

Foto: V. Zamborský

„Veľmi milo ma prekvapilo, ako si ministerstvo zdravotníctva váži prácu sestier. Oceňujem, že sa pán minister s nami, sestrami, osobne stretol. Potvrdil tak, že naše požiadavky boli správne, a že sa rezort nimi intenzívne zaoberá. Chcem sa pánu ministrovi poďakovať za tento záujem. Chápem to ako morálnu satisfakciu pre všetky sestry,“ povedala Monika Smolnická, nová námestníčka nemocnice pre ošetrovateľstvo, ktorá ju v súvislosti so štrajkom sestier v roku 2016 musela po 32 rokoch práce opustiť.

„Som veľmi rád, že sa pani Smolnická dnes po viac ako 4 rokoch mohla vrátiť späť do nemocnice. Želám si, aby sa na svoje pozície mohli vrátiť aj ostatné sestry, ktoré ich v súvislosti s ich oprávneným štrajkom museli opustiť,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Námestníkom pre chirurgické odbory sa stal Jaroslav Barla.

Šéf rezortu zdravotníctva naznačil, že vo fakultnej nemocnici, ktorú od roku 2012, do januára 2020 viedol Radoslav Čuha, neboli dobre nastavené finančné toky. Uviedol aj konkrétny príklad. Kým v roku 2018 bola nemocnica v strate vyše 11 miliónov eur, v roku 2019 to bolo už takmer 25 miliónov eur.

Foto: Mária Dudová-Bašistová