Skip to content
Menu
Menu

DOPRAVNÚ KARTU NA PRÍMESTSKÉ AUTOBUSY SI MÔŽETE VYBAVIŤ AJ ONLINE A ZVÝŠITE SI KREDIT

(ako) – Prešovský a Košický samosprávny kraj zavádzajú novinku. Cestujúcim ponúkajú možnosť vybavenia dopravnej čipovej karty cez internet. Prostredníctvom niekoľkých klikov si môžu tiež dobiť kredit na tejto karte, ktorá slúži ako elektronická peňaženka.
Dopravnú čipovú kartu na prímestskú autobusovú dopravu si cestujúci môžu vybaviť už aj online. Rovnakým spôsobom si môžu obnoviť jej kredit. Služba je zatiaľ dostupná u dvoch dopravcov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) – SAD Prešov a Bus Karpaty a dvoch dopravcov Košického samosprávneho kraja (KSK) – Eurobus a ARRIVA Michalovce. Nová služba je ďalším krokom k zavedeniu integrovaného dopravného systému (IDS) na východnom Slovensku.
„Teší ma, že dopravcovia začínajú využívať moderné technológie a preprava bude viac zodpovedať cestovaniu v 21. storočí. Stačí niekoľko klikov vo vašom smartfóne a dopravnú kartu máte vybavenú. Takto jednoducho si viete dobiť aj kredit, čo vám ušetrí čas, zároveň tak zrýchlite odbavovanie cestujúcich a skrátite tým nastupovanie v staniciach a na zastávkach. Som presvedčený, že novinku viacerí uvítajú a budú ju aj pravidelne využívať,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský. Jeho vyjadrenie nám sprostredkovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie na Úrade PSK.
Všetko vybavíte z domu
Cestujúci už teda nemusia vypĺňať formuláre na autobusových staniciach, urobiť tak môžu z pohodlia domova cez portál www.ubian.sk alebo cez mobilnú aplikáciu UBIAN. Dopravná čipová karta im následne príde domov poštou za dvojeurový poplatok alebo si ju môžu vydvihnúť v niektorom zo zákazníckych centier dopravcu bezplatne. Tento spôsob vybavovania je nielen pohodlnejší, ale cestujúci si tak môže navýšiť kredit na dopravnej karte.
Doteraz tak mohli urobiť len u šoféra autobusu alebo priamo na stanici. Aktuálne je však služba dostupná aj online. Stačí, ak si cestujúci bezplatne zaregistrujú na webe alebo v mobilnej aplikácii UBIAN svoju čipovú kartu, prihlásia sa do svojho účtu a nastavia výšku kreditu, ktorú chcú navýšiť na karte. Kredit sa na karte aktualizuje v momente, keď cestujúci priložia kartu k čítaciemu zariadeniu v autobuse prímestskej dopravy. Na elektronickom účte bude dovtedy výška nabitého kreditu označená ako „Na spracovanie“ alebo „Čakajúce operácie“.
Kredit sa aktualizuje do dvoch hodín
Spoločnosť IDS Východ zároveň upozorňuje cestujúcich, že kredit sa aktualizuje vo vozidlách spravidla do dvoch hodín od zaplatenia. Ak sa pri pokuse o pripísanie kreditu na kartu bude vozidlo nachádzať v oblasti bez pokrytia signálom mobilného operátora, dobitie karty nemusí byť úspešné. V takom prípade bude objednávka na karte aktivovaná, keď sa vozidlo dostane do oblasti s lepším signálom.
Výhodou dopravnej čipovej karty je, že cestujú sa prepravujú lacnejšie, ako pri platbe v hotovosti. Rovnako šetria čas. Platba čipovou kartou je totiž až štyrikrát rýchlejšia pri odbavovaní cestujúcich ako platba v hotovosti.
Ilustračné foto: www

Komunálne voľby 2022 - Platená inzercia

PaedDr. Patrik Tomič MBA