Skip to content
Menu
Menu

Nemocnice už pociťujú výpadok lekárov aj sestier

(ako) – Zdravotnícki pracovníci sú v prvej línii. Nedá sa zabrániť tomu, aby sa nenakazili virusom Covid-19 aj oni. Kým v prešovskej fakultnej nemocnici výpadok personálu ešte nepociťujú výrazne, v bardejovskej sa už prejavujú problémy. Niektoré ambulancie a oddelenia fungujú v obmedzenom režime.

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove eviduje 34 zamestnancov pozitívnych na ochorenie Covid-19. Dokážu však poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.

„Nemocnica eviduje osem lekárov pozitívnych na ochorenie Covid-19 z celkového počtu 457, 19 pozitívnych sestier z celkového počtu 1102, štyroch sanitárov z celkového počtu 152 sanitárov a troch iných zdravotníckych pracovníkov z celkového počtu 466,” uviedla hovorkyňa FNsP Renáta Cenková. Mimochodom, celkovo má fakultná nemocnica 2 539 zamestnancov.

Budú musieť zlučovať oddelenia?

Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove eviduje v súvislosti s Covid-19 celkovo 71 zamestnancov, ktorí sú v karanténe alebo na OČR. Riaditeľ nemocnice Marián Petko očakáva, že v ďalších dňoch bude nárast chorých. Podľa neho je v karanténe výrazný počet lekárov aj sestier a hoci zatiaľ chod nemocnice zvládajú, neskrýval, že každodenne musia riešiť problémy.

Prednostne ošetrujú akútne a neodkladné prípady, vrátane pôrodov a operácií.  Riaditeľ Petko sa však v prípade nárastu výpadku personálu obáva, že o pár dní už nebudú schopní zostaviť tímy na nočné služby. Nevylúčil, že potom budú musieť pristúpiť k zlučovaniu oddelení. Už teraz fungujú ambulancie v obmedzenom režime. Obmedzili počet plánovaných vyšetrení aj plánované operácie vo všetkých odboroch.

 

Foto: ahojbardejov.sk