Skip to content
Menu
Menu

KDE SKONČILA MATERIÁLNA POMOC PREŠOVČANOV PRE ĽUDÍ Z MUKAČEVSKEJ?

Bezprostredne po výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej 7 sa zdvihla vlna solidarity. Prešovčania otrasení udalosťou nosili rodinám, ktoré ostali nielen bez strechy nad hlavou, ale doslova s prázdnymi rukami, oblečenie, hygienické potreby, potraviny a iné veci. Nie všetky sa využili. Zaujímali sme sa o ich ďalší osud. Najmä po tom, ako nás niektorí svedkovia upozornili, že sa s nimi údajne obchodovalo.
Big-bagy s rôznou materiálnou pomocou boli z krízového centra prevezené na územný spolok SČK, kde boli ľuďom k dispozícii počas celého decembra. Odtiaľ údajne ešte 60 big-bagov previezli na zberný dvor na Jesennej ulici. Zaujímalo nás, aký bol ďalší osud darov od Prešovčanov. Niektorí naši čitatelia nás totiž upozornili, že si materiálnu pomoc zo zberného dvora odviezla červená dodávka z Čičavy. Keďže správcom zberného dvora sú Technické služby mesta Prešov a. s. (TSmP), obrátili sme sa na vedenie s otázkou, ako s tými darmi naložili, či ich zlikvidovali alebo odviezli na skládku. Jednoducho, čo sa s nimi stalo. Odpoveď nás prekvapila. „Informácie ohľadom udalosti spojenej s výbuchom plynu na Mukačevskej komunikujte s Máriou Humeníkovou,“ reagovala na našu otázku Ingrid Mihaľová z oddelenia obchodnej stratégie a legislatívy v TSmP. Mária Humeníková je vedúca odboru služieb pre občanov na prešovskej radnici, tak sme sa obrátili tam. Žiaľ stanovisko sa nám nepodarilo získať, lebo vedúca odboru je na dovolenke.
Dary od ľudí niekto odviezol
Svedkovia hovoria, že videli, ako sa spomínané big-bagy nakladajú do červenej dodávky z Čičavy a odvážajú zo zberného dvora. Niektorí dokonca tvrdia, že sa tam zobchodovali a šatstvo sa predávalo za 40 centov za kus. Nuž, zaujímavý postup a niekto na to musel dať povolenie. Je ťažké uveriť, že na zberný dvor môže vojsť hocikto a vziať si hocičo, zvlášť, keď je to potrebné odviezť na dodávke. „Aj ja som darovala veci, ktorých som sa mohla vzdať, ale pre ľudí z Mukačevskej ulice. Predstava, že im neostalo nič, len oči pre plač, bola pre mňa nepredstaviteľná. Ak je pravda, že s tými vecami niekto potom obchodoval, tak si nabudúce rozmyslím, či budem ešte taká solidárna. Myslím, že v Prešove je dosť chudobných rodín, ktorým mohli tieto veci pomôcť, len to asi nemal kto zorganizovať,“ myslí si pani Tereza. „Pamätám si, že v priebehu niekoľkých hodín sa v deň výbuchu nazbieralo plno vecí. Bola plná chodba, jedáleň aj štyri triedy v škole, ale ľudia z Mukačevskej si vzali len zopár nevyhnutných vecí, keďže nemali bývanie. Presúvali sa len s igelitkami. V tej zvierke bol chaos, lebo to nikto neorganizoval a ľudia stále nosili veci. Ja si myslím, že čo sa nevyužilo mali ponúknuť Prešovčanom alebo ľuďom z okolia a nie vyviezť na zberný dvor,“ povedal nám správca zničeného bytového domu Mojmír Květoň.
Otázkou tiež je, či sa tými vecami, ktoré nevyužili ľudia z Mukačevskej nedalo pomôcť napríklad bezdomovcom. Tých máme v meste dosť a často si chodia vyberať šatstvo na zberný dvor. Hovoria, že vždy sa tam dalo niečo nájsť, ale v poslednom čase je to vraj bieda. Väčšina vecí sa totiž netriedi, končí v kontajneri, ktorý sa potom vyvezie na skládku na Cemjate.
Anna Košuthová
Foto: www