(pv) – Uplynulo 33 rokov od pádu tzv. železnej opony, imaginárnej hranice, ktorá rozdeľovala krajiny na západný a východný blok. Koniec totalitného režimu priniesol aj významné zmeny a slobodu v cestovaní, vrátane zmien v colných a pasových kontrolách na hraničných priechodoch. Pri každej ceste do zahraničia bolo treba vyplniť colné a devízové vyhlásenie.
Pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie sme z archívu Múzea colníctva a finančnej správy vybrali niekoľko zaujímavých prípadov pokusov o pašovanie, ktoré boli počas vtedajšieho režimu zaznamenané pri kontrolách na hranici.
O histórii spred roka 1989 v múzeu colníctva:
Prípad za milión. Tak bol nazývaný pokus o pašovanie takmer 1 500 kusov digitálnych hodiniek, teda tovar, ktorý bol vo vtedajšej dobe zakázané prevážať. V prvej polovici 70. rokov ich našli vtedajší colníci na hraničnom priechode Bratislava-Petržalka počas kontroly zadnej časti karosérie automobilu (zadného blatníka). Na základe dutého zvuku zistili, že sa v jeho vnútri nachádza 28 balíčkov hodiniek. Väčšinou sa pašovali cigarety, kalkulačky, kožušiny, alkohol. Najrozšírenejším „artiklom“ bol však vývoz finančnej hotovosti.
Občania ČSSR mohli vyvážať najviac 500 Kčs v rôznych bankovkách a minciach za predpokladu, že čiastka bola zapísaná v colnom a devízovom prehlásení, a že túto československú čiastku dovezú aj naspäť. Prísne pravidlá vtedajšieho režimu sa snažili ľudia obísť rôznymi úkrytmi, napríklad na hraničnom priechode Javorina-Lysá Poľana do Poľska našli u cestujúceho 300 Kčs ukrytých v kôrke chleba. Zväzky papierových bankoviek boli často ukrývané v cigaretách, v ponožkách, v remienku od hodiniek, ale napríklad aj zalepené v škrupinách od vlašských orechov.
Všetky zaujímavosti o histórii colníctva nájdu záujemcovia priamo v Múzeu colníctva a finančnej správy na adrese Istrijská 49, 841 07 Devínska Nová Ves počas zimnej sezóny v dňoch utorok a štvrtok od 9:00-17:00 hod.