Skip to content
Menu
Menu

Cestári v Prešovskom kraji sa postarajú o vyše tritisíc kilometrov komunikácií

Mechanizmy aj cestári sú na zimnú údržbu pripravení. Zjazdnosť ciest budú zabezpečovať v 108 pracovných okruhoch Prešovského kraja na vyše 3100 km ciest.

Pracovníci Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) sú kapacitne, technicky a personálne pripravení.

K dispozícii majú 108 sypačov, 24 nakladačov, 19 traktorov s radlicou, 12 snehových fréz bez osádky, štyri grédery bez osádky, ako aj 60 rezervných mechanizmov v prípade mimoriadnych snehových kalamít či porúch nasadených vozidiel v teréne.

Mechanizmy budú v rámci 108 pracovných okruhov zabezpečovať zjazdnosť ciest prostredníctvom inertného, chemického alebo zmiešaného posypového materiálu. Cestári predpokladajú použitie viac ako 76-tisíc ton tohto materiálu a osadenie viac ako 15-tisíc metrov snehových prekážok (plotov) po celom kraji.

„Ďalej používame na zimnú údržbu aj chlorid horečnatý. Hlavne v tých oblastiach, kde nemáme súhlas na klasické solenie a len vo výnimočných prípadoch. Sú to oblasti okolo Stariny a Vysokých Tatier. Naša spotreba tu predstavuje okolo 500 ton ročne,“ spresnil riaditeľ SÚC PSK Marcel Horváth.

Zimnú údržbu bude zabezpečovať 324 vodičov, 72 strojníkov, 25 traktoristov a 76 dispečerov. Kvalitu zjazdnosti ciest II. a III. triedy, ako aj poveternostné podmienky bude permanentne monitorovať 52 meteorologických staníc a kamier rozmiestnených po celom kraji. Tie budú sledovať nielen vizuálny stav povrchu vozovky, ale aj aktuálnu teplotu a vlhkosť vzduchu či smer a rýchlosť vetra. Všetky tieto informácie bude možné pozorovať na www.zjazdnostpsk.sk, ale aj prostredníctvom mobilnej aplikácie „Počasie na cestách PSK“.

Okrem toho je pre motoristickú verejnosť aj tento rok k dispozícii nonstop bezplatná telefónna linka 0800 500 222, a to až do 31. marca 2022. Vodiči tu môžu hlásiť problémy na cestách v celom Prešovskom kraji.

Tohtoročná zimná údržba ciest na území PSK je organizovaná prostredníctvom siedmich oblastí SÚC PSK – Bardejov, Humenné, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa, Svidník a Vranov nad Topľou, ich 18 cestmajsterstvami a šiestimi vysunutými pracoviskami.

Cestári budú zabezpečovať zimnú údržbu na približne 3103 km ciest v celom Prešovskom kraji. Z toho na 2 414 km ciest II. a III. triedy v správe SÚC PSK, na 665 km ciest v správe Slovenskej správy ciest a Národnej diaľničnej spoločnosti a na účelových cestách v dĺžke 24 km.

Lea Heilová