Skip to content
Menu
Menu

Lanovka odvezie prvých cestujúcich na Lysú už túto sobotu 

Spustenie prevádzky lanovej dráhy nad obcou Drienica v okrese Sabinov, spomalila najmä pandémia. Náročná oprava trvala niekoľko mesiacov.

Dlhé roky patrila k hlavným turistickým a najmä športovým cieľom mnohých Prešovčanov. No na svoje znovuzrodenie si musela počkať celých desať rokov. Reč je o lanovej dráhe v srdci lesa nad obcou Drienica. Prvých lyžiarov vyviezla  do nadmorskej výšky 1000 m. n. m už v roku 1986 a odvtedy bez väčších problémov slúžila až do roku 2011 kedy sa prevádzka zastavila a jej ďalší osud bol neistý.

Nádej na opätovné uvedenie do prevádzky prišiel v marci 2020 kedy sa začali revízne a rekonštrukčné práce zahrňujúce aj lyžiarske stredisko. Práce vyvrcholili vo februári tohto roku, kedy bola lanovka pripravená opäť slúžiť svojmu pôvodnému účelu.

Plány na úspešnú zimnú lyžiarskú sezónu úplne zmenila pandémia, lyžiari si tak prvý sneh na Lysej užijú až zrejme budúci rok. Prevádzkovateľ strediska aj napriek tomu plánuje spustiť lanovku hlavne pre peších turistov a cyklistov. Stane sa tak už túto sobotu 24. apríla. Vďaka aktuálnej situácii bude sedačka v prevádzke zatiaľ len počas víkendov a do budúcna sa bude možné odviezť počas celého roka. Cena za obojsmerný lístok pre dospelú osobu bude 5 eur, deti za cestu lanovkou zaplatia 3 eurá.

Sedačkovú lanovú dráhu vyrobili v kežmarskej Tatrapome v roku 1980 a jej výstavba trvala 6 rokov. Jej maximálna dopravná rýchlosť je 2,5 m/s a za hodinu je schopná prepraviť až 900 osôb. Modernizácii sa podrobili všetky dopravné a bezpečnostné systémy, vymenené bolo hlavné dopravné lano či náter na nosných podperách. Oprave sa nevyhli ani samotné sedačky, ktoré sú teraz vďaka výmene pôvodných drevených dosiek oveľa pohodlnejšie.

Jakub Marton