Skip to content
Menu
Menu

Na 7. ročníku Prešovského cyklomaratónu sa zúčastnilo takmer 250 jazdcov

Takmer 250 cyklistov sa v sobotu 28.8.2021 zúčastnilo na 7. ročníku Prešovského cyklomaratónu. Vybrať si mohli z dvoch okruhov – maratónskej 42 km trate, alebo 15 km mestského okruhu. Účastníci podujatia taktiež podporili výzvu na zvýšenie legislatívnej ochrany cyklistov.

Prešovský cyklomaratón má za sebou už siedmy úspešný ročník. V pandemickom období organizátorov potešila najmä účasť až 244 cyklistov rôzneho veku. Akcie sa mohli zúčastniť deti od 12 rokov. Najstarším účastníkom bol už tradične 84 ročný Arpád Csaplár, ktorý na podujatie prichádza každý rok až z Komárna. V tomto ročníku si tak prevzal okrem ceny pre najstaršieho účastníka aj ocenenie pre toho najvzdialenejšieho. Ako prezradil, pred rokom mal na bicykli vážny úraz, ale dokázal sa dostať späť do formy, aby mohol absolvovať tradičný 42-kilometrový okruh z Prešova cez Sabinov a Veľký Šariš s cieľom v prešovskom Jazdeckom areáli. Opätovne zároveň potvrdil, že zďaleka nepatrí k pomalým cyklistom!

 

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorý prevzal spoločne s primátorkou mesta Prešov Andreou Turčanovou záštitu nad týmto podujatím, sa po boku viceprimátora mesta Prešov Vladimíra Feľbabu a primátora Veľkého Šariša Viliama Kalla vydal aj na maratónsku trať. Prešovský župan ju absolvoval vo výbornom čase 1:19 hod. Trojica najrýchlejších cyklistov stanovila nový rekord podujatia časom 1:09 hod. Dosiahnuté časy ale pri tomto nesúťažnom podujatí neboli najdôležitejšie.

Účastníci Prešovského cyklomaratónu ešte pred štartom symbolicky podporili výzvu na prijatie opatrení na  minimalizovanie ohrozovania cyklistov a chodcov, ktorú organizátori adresovali predstaviteľom štátu a zákonodarných orgánov. Reagovali tak na viacero nedávnych nehôd a úmrtí cyklistov po zrážkach s vozidlami na cestách. „Zároveň žiadame aj o prijatie zvýšenej legislatívnej ochrany zdravia i životov najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, a to cyklistov a chodcov, pretože súčasná legislatíva ich dostatočne nechráni,“ uvádzajú vo výzve organizátori.

Prostredníctvom cyklopodujatia zároveň chceli upozorniť vodičov, že účastníkmi cestnej premávky sú aj cyklisti. Tento ročník cyklomaratónu mal preto aj motto Vodiči na ceste nie ste sami. Na potrebu zvýšenej ochrany cyklistov apeloval vo svojom príhovore aj predseda PSK Milan Majerský, ktorý pripomenul nedávnu smrť talentovaných cyklistov Adriána Babiča a Róberta Nagya ml., ktorých pamiatku si účastníci podujatia uctili minútou ticha.

Organizátorov podržalo aj počasie, a tak mohli po akcii, ktorú ukončila bohatá tombola, vysloviť spokojnosť s jej priebehom. „Aj keď príprava bola v tomto období náročná a ani krátko pred akciou nebolo jasné ako to celé dopadne, napokon môžeme byť veľmi radi koľko cyklistov, vzhľadom na okolnosti, na toto podujatie v tomto roku prišlo,“ zhodnotil jeden z členov organizačného tímu z občianskeho združenia (OZ) Cyklomaratón Prešov René Polačok.

Zdroj: presov.sk