Skip to content
Menu
Menu

O zdravotníkov sa nikto nepostaral, nemali ochranné pomôcky, ani stravu

(ako) – Máme to za sebou. Ľudia prejavili spoločnú zodpovednosť a dali sa otestovať. Každý mal na to aj svoje osobné dôvody. Podľa predbežných informácií sa dalo otestovať viac ako 3 milióny ľudí, vrátane cudzincov žijúcich na Slovensku. Ukazuje sa, že infikovaných ľudí je zhruba 1 percento. Presnejšie výsledky budú známe až po ukončení zasadnutia Ústredného krízového štábu.

Zatiaľ sú dostupné len čiastočné informácie. V 66 odberných miestach V Prešove bol najväčší nápor najmä v sobotu. Ľudia čakali v radoch aj niekoľko hodín a ani k výsledkom sa nedostali do pol hodiny. Často to trvalo aj celú hodinu, ale vydržali a disciplinovane čakali. Podľa primátorky Andrey Turčanovej v sobotu sa na odberných miestach otestovalo 34 601 ľudí a z nich malo pozitívne výsledky 344, čo je asi 1 percento.

Armádne veliteľstvo Prešov, pod ktoré patrili okresy Prešov, Sabinov, Bardejov, Svidník, Stropkov, Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa a Poprad informovalo, že k 31.10.2020 otestovali 259 095 občanov a 4 263 z nich bolo pozitívnych, čo je podiel 1,65 percenta.

V Prešove neboli žiadne incidenty

Testovanie prebehlo pokojne aj keď len pár hodín pred začiatkom bola ešte obava, či bude dosť zdravotníkov na odbery. Napokon prišli, ale nemali ochranné pomôcky. Mesto im v tom pomohlo a zabezpečilo ich, hoci to nebola povinnosť úradu. Podľa primátorky radnica vynaložila na ochranné pomôcky pre tímy 12-tisíc eur.

Andrea Turčanová sa sama bola presvedčiť, ako prebiehajú odbery v meste a ako zistila, zdravotníci vôbec nemali zabezpečenú stravu. Museli si ju zabezpečiť za vlastné peniaze cez donáškovú službu. Armáda sa o svojich postarala, mesto zase o dobrovoľníkov, ktorí mali teplé jedlo aj bagety, ale tí najdôležitejší, teda zdravotníci sa o seba museli postarať sami.

„Testovača“ z Torysy rieši polícia

Istý muž sa v obci Torysa (okres Sabinov) dal otestovať dvakrát. Na prvom odbernom mieste mu vyšiel pozitívny test. Zrejme mu neveril a dal sa otestovať ešte raz na inom odbernom mieste. Aj druhý test ukázal, že je pozitívny. Potvrdil to prednosta Okresného úradu v Prešove František Höger a zdôraznil, že tento prípad už rieši polícia. Muž mal hneď po zistení výsledku odísť do karantény a neohrozovať ďalších ľudí. Hrozí mu pokuta. Môže sa to posudzovať aj ako trestný čin šírenia nákazlivej choroby.

O tom, či bude aj druhé kolo celoplošného testovania sa ešte rozhoduje. Existuje aj možnosť, že už bude len v okresoch, kde je situácia najvypuklejšia.

Foto: Viktor Zamborský