Skip to content
Menu
Menu

Prešovčania môžu opäť využívať zdieľané bicykle a elektrokolobežky

Obľúbené elektrokolobežky a zdieľané bicykle už čakajú v uliciach Prešova. Prešovčania ich môžu po zimnej prestávke opäť využívať.

Viac ako 400 e-kolobežiek sa v Prešove nachádza celkom na 45 miestach. Prešovčania ich môžu nájsť v centre mesta, na sídliskách, pri zastávkach MHD, v blízkosti autobusovej stanice, pri univerzite či pri obchodných centrách a na ďalších frekventovaných miestach.

Po ukončení jazdy môže užívateľ nechať kolobežku v oblastiach vyznačených na mape v aplikácii. V rámci povolených  oblastí je potrebné zaparkovať kolobežku na bezpečnom mieste tak, aby nikomu neprekážala, ideálne v blízkosti stojana na bicykle alebo rovnobežne s cestou.

V Prešove bude k dispozícii aj takmer 200 zdieľaných bicyklov, ktoré si ľudia môžu požičať počas celej letnej sezóny až do konca októbra. V Prešove budú postupne pribúdať počas celého apríla.

Zaparkovať bicykel je takisto potrebné na vhodnom mieste, napríklad na okraji chodníka, tak, aby nezavadzal chodcom, alebo aby neblokoval cestu. Počas jazdy na verejnom bicykli je potrebné dbať na vlastnú bezpečnosť, ako aj na bezpečnosť chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zdieľané elektrokolobežky a bicykle sa v Prešove tešia veľkej obľube zo strany verejnosti. V priebehu roka 2021 ich využilo viac ako 15-tisíc ľudí v celom meste. Väčšina obyvateľov využívala kolobežky na vnútromestský pohyb medzi miestami obchodu a zábavy. Priemerná dĺžka jázd bola do 3 kilometrov.

S iniciatívou podpory rozšírenia ekologických foriem dopravy prišla prešovská radnica začiatkom roka 2020. Cieľom bolo zvýšiť mobilitu, znížiť produkciu škodlivých emisií a podporiť Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy. Prvých 164 zdieľaných elektrických kolobežiek začalo jazdiť po uliciach Prešova v júli 2020. Presne o rok neskôr v meste pribudla aj služba zdieľaných bicyklov.

Verejnosť si zdieľané kolobežky a bicykle rýchlo obľúbila. Jazda na nich totiž nie je iba ekologická ale aj pohodlná a cenovo dostupná. Zapožičanie kolobežiek funguje pomocou mobilnej aplikácie Bolt a zapožičanie bicyklov pomocou mobilnej aplikácie ANTIK SmartWay.

V roku 2021 bolo v meste Prešov v prevádzke 350 zdieľaných elektrických kolobežiek, na ktorých sa odviezlo 14 500 ľudí. Celkovo bolo zrealizovaných vyše 100 000 jázd a prejazdených 270 000 km, čo sa rovná približne 250-tim okruhom okolo Slovenska. Väčšina obyvateľov využívala kolobežky pri dochádzaní do práce, do obchodných centier či s cieľom návštevy historických pamiatok v centre Prešova.

Svojich užívateľov si v krátkom čase získali aj zdieľané bicykle, pričom táto služba v Prešove odštartovala v júli roka 2021. Do novembra bolo zrealizovaných 8 836 jázd, pričom celková prejazdená vzdialenosť bola viac ako 16 000 kilometrov. Priemerná jazda trvala necelých 12 minút, pričom priemerná vzdialenosť predstavovala takmer 2 kilometre. Prešovčania prejazdili na zdieľaných bicykloch v roku 2021 celkovo viac ako 1744 hodín, pričom službu využilo takmer 800 unikátnych užívateľov.

Zdroj: presov.sk