Skip to content
Menu
Menu

Začalo sa trestné stíhanie. Kto pochybil?

(ako) – Cykloželeznička Prešov – Zlatá Baňa je dielo, ktoré malo Prešovčanom priniesť radosť. Trvalo totiž roky a aktivistov to stálo mnoho úsilia, kým sa podarilo projekt posunúť do takého štádia, že sa cyklocesta, ktorá kopíruje trasu starej pionierskej cykloželezničky vôbec začala stavať. Od samého začiatku ju však sprevádzali problémy.

Projekt cyklocesty v prvej etape s podporou eurofondov mal stáť 1,5 milióna eur. Zhruba pred rokom však vyšlo najavo, že dodávateľská firma urobila práce navyše za viac než pol milióna bez toho, aby to mala s mestom vopred zmluvne dohodnuté. Pol roka trvali spory o tom, či sú tieto náklady navyše v poriadku. Poslanci s navýšením ceny diela nesúhlasili.

Radnica si preto dala vypracovať tri znalecké posudky. Zaplatila za ne, ale závery boli nejednoznačné. Napriek tomu štatutár mesta dal na konci roku 2019 pokyn na úhradu zhruba pol milióna eur za práce naviac pre dodávateľskú spoločnosť a to bez toho, aby o tom poslanci vedeli.

Poslanec Martin Eštočák podal na políciu trestné oznámenie a František Oľha podnet na Najvyšší kontrolný úrad.

Po mesiacoch skúmania dokumentácie, vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície KR PZ v Prešove začal trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Kto a ako v celom projekte pochybil vypátra polícia. Svoje závery iste urobí aj NKÚ.

Cykloželeznička Prešov
Zdroj foto: TASR/Maroš Černý