Skip to content
Menu
Menu

Župa má nový registračný portál pre čakateľov na očkovanie

(ako) – Prešovská župa spustila do prevádzky vlastný registračný portál pre čakateľov na očkovanie a preočkovanie. Kraj chce takto uľahčiť a zefektívniť prístup pre záujemcov o vakcínu. V centrách vydáva aj dočasné dvojjazyčné certifikáty o očkovaní.

Hovorkyňa Úradu Prešovského samosprávneho kraja Dáša Jeleňová informovala, že spustením registračného portálu psk-ockovanie.sk promptne reaguje na aktuálnu situáciu v očkovacej stratégii Slovenska. K preočkovaniu vakcínou AstraZeneca sa totiž nedostávajú ľudia, ktorým plynie viac ako 11 týždňov od podania prvej dávky vakcíny. Zároveň je určený ľuďom, ktorí sú v štátnej čakárni na prvodávkové očkovanie vakcínou proti ochoreniu Covid-19 registrovaní už dlhší čas.

„Webový portál je určený ľuďom, ktorí na termín podania prvej alebo druhej dávky vakcíny čakajú neprimerane dlhý čas.  Prijímame dennodenne desiatky telefonátov a občianskych dopytov, vidíme problémy s registráciou v štátnej čakárni, preto konáme. Touto novou iniciatívou chceme uľahčiť prístup obyvateľov k očkovaniu a zefektívniť jeho proces vo svojich veľkokapacitných centrách, ktoré sme na tento účel zriadili,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.  

Na portáli sú dve sekcie

Portál psk-ockovanie.sk ponúka dve sekcie. Prvou je registrácia na podanie druhej dávky vakcíny AstraZeneca pre čakateľov, ktorí sú za deklarovaným obdobím určenom na preočkovanie, čo je 10 – 12 týždňov a doteraz sú bez pozývacej SMS zo štátnej čakárne. Cez tento portál im bude pridelený najbližší možný termín na prevakcinovanie.

Druhou sekciou je tzv. „náhradnícka“ registrácia pre záujemcov o očkovanie z Prešovského kraja, ktorí sú dlhší čas prihlásení v štátnej čakárni na očkovanie vakcínou Pfizer/BioNtech a sú bez termínu, pričom aktuálne je registrácia pre túto vakcínu otvorená od 16 rokov.

Lekár môže prihlásiť pacienta

„Nový portál má slúžiť aj ambulantným lekárom, v spolupráci s ktorými doteraz fungovalo nahlasovanie náhradníkov na očkovanie podľa platnej vyhlášky rezortu zdravotníctva, najmä pacientov s diagnózami a presne vyšpecifikovanými ochoreniami. Tento rezervačný systém pre náhradníkov sa v týchto dňoch zlúčil s registračným mechanizmom psk-ockovanie.sk. Po novom tak už  bude môcť lekár pacienta prihlásiť na očkovanie  priamo cez tento registračný portál,“ špecifikoval vedúci Odboru zdravotníctva PSK Jozef Tekáč.

Vydávajú aj certifikáty

Ako ďalej Tekáč dodal, v záujme zefektívnenia očkovania vo vakcinačných centrách prešovskej župy sa už začalo aj s vydávaním dvojjazyčných dočasných certifikátov o očkovaní v slovenskom i anglickom jazyku. Administratívne tímy ich príležitostne vytlačili  aj občanom, ktorí boli očkovaní tiež v skorších termínoch a o toto potvrdenie požiadali.

„Od pondelka 24. mája už Národné centrum zdravotníckych informácií na vládnom portáli korona.gov.sk sprístupnilo formulár, kde môžu občania očkovaní pred 22. májom spätne požiadať o dvojjazyčný elektronický certifikát k očkovaniu. Certifikát by mali obdržať emailom, osobne navštíviť veľkokapacitné očkovacie centrá za týmto účelom tak nie je potrebné,“ vysvetlil dodal J. Tekáč.

Ide však len o prechodné riešenie, keďže podľa informácií z ministerstva zdravotníctva by mal byť na prelome júla a augusta pre očkovaných dostupný už tzv. green pass – spoločný celoeurópsky certifikát.