Skip to content
Menu
Menu

Ficova vláda súhlasí s pridelením financií z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín aj vietnamskej komunite

Prečítať článok

26.6.2024 (SITA.sk) – Vláda Roberta Fica (Smer-SD) vyslovila súhlas s poslaneckou novelou zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. Do parlamentu ju predložili koaliční poslanci strán Smer – sociálna demokracia, Hlas – sociálna demokracia a Slovenskej národnej strany, vláda novelu schválila s pripomienkami.

Návrhom chcú prideliť finančné prostriedky tohto fondu aj odborným radám kultúry vietnamskej národnostnej menšiny. V júni uplynulého roku vláda uznesením uznala vietnamskú komunitu žijúcu na Slovensku za národnostnú menšinu. Vzhľadom na zmeny poslanci navrhujú zvýšiť príspevok zo štátneho rozpočtu do fondu, a to na sumu takmer deväť miliónov eur.

Zvýšenie percenta z určených príjmov fondu

Zároveň navrhujú zvýšiť aj percento z určených príjmov fondu, ktoré fond môže použiť na vlastnú prevádzku, a to zo šesť percent na sedem percent.

Takáto zmena súvisí so zvýšením zdravotných odvodov pre zamestnávateľov od 1. januára tohto roku. Fond bude povinný použiť najmenej 93 percent z určených príjmov na podpornú činnosť. Upraviť by sa mala aj jedna z podmienok poskytnutia financií žiadateľovi o poskytnutie finančných prostriedkov.

Členovia správnej rady

Poslanci ďalej navrhujú, aby ministerka kultúry vymenúvala a odvolávala dvoch členov správnej rady, ktorá bude mať po prípadnom schválení zmien 17 členov.

Keďže za koordinačnú radu alebo odbornú radu vietnamskej národnostnej menšiny pribudne v správnej rade fondu jeden člen správnej rady, správna rada by mala párny počet členov,“ odôvodňujú predkladatelia navrhované zmeny.

Dodávajú, že finančné prostriedky fondu určené na podporu činnosti sa v roku 2024 ešte nebudú rozdeľovať pre odborné rady kultúry vietnamskej menšiny. Rozdeľovať by sa mali až na budúci rok. Poslanci to zdôvodňujú tým, že je potrebné zriadiť odborné rady kultúry vietnamskej národnostnej menšiny, zvoliť člena správnej rady, ktorý menšinu bude zastupovať, či vyhlásiť výzvy.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Finančné prostriedky, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Ministerka kultúry SR
Zdroj: SITA.sk – Ficova vláda súhlasí s pridelením financií z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín aj vietnamskej komunite © SITA Všetky práva vyhradené.