Skip to content
Menu
Menu

Progresívci vyzývajú Pellegriniho, aby zákon o STVR nepodpísal. V opačnom prípade sa obrátia na Ústavný súd (video)

Prečítať článok

20.6.2024 (SITA.sk) – Progresívne Slovensko (PS) vyzýva prezidenta Petra Pellegriniho, aby nepodpísal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) a vrátil ho parlamentu. Ak ho podpíše, hnutie sa obráti na Ústavný súd SR a zákon napadne.

Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede predseda PS Michal Šimečka, Pellegrini by mal zákon vrátiť v duchu jeho vyhlásení, že bude nadstranícky, nezávislý prezident a dbať na blaho všetkých občanov.

RTVS patrí všetkým

RTVS patrí nám všetkým, nie SNS a nie tejto vláde. Ak zákon v tejto podobe prejde, obrátime sa na Ústavný súd a budeme namietať rozpor nielen s európskym právom, ale aj so slovenskou ústavou. Predpokladám, že to podanie pôjde niekedy budúci týždeň,“ povedal Šimečka.

Zdôraznil, že útoky na médiá, ovládnutie verejnoprávneho média a zužovanie priestoru súkromných médií – to všetko sú znaky centralizácie moci, ktorá je nebezpečná pre našu demokraciu.

Táto vláda nás ťahá preč z civilizovanej Európy,“ hovorí Šimečka.

Vláda robí veci pre seba

Šéf progresívcov ďalej poukázal na to, že poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) navrhuje zvýšiť plat riaditeľovi verejnoprávnej televízie, ako aj rade STVR. Je to podľa neho príklad toho, ako táto vláda vládne a snaží sa robiť hlavne veci pre seba a svojich ľudí.

Naši ministri a ministerky lietajú za štátne peniaze na futbal do Nemecka, navrhujú doživotnú rentu predsedovi vlády a teraz navrhujú bez akéhokoľvek vysvetlenia relatívne dramatické zvýšenie platu ľuďom, ktorých si tam oni sami dosadia,“ podotýka Šimečka.

Zora Jaurová z PS upozornila na to, že ak parlament schváli zákon o STVR, novú televíziu bude minimálne tri mesiace riadiť štatutár s obmedzenými právomocami, pretože vláda nedomyslela prechodné opatrenia. Štatutár bude môcť vykonávať len úkony súvisiace s bežnou prevádzkou. Nebude môcť napríklad uzatvárať zmluvy v oblasti investícií ani výroby programu, tvrdí Jaurová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Prezident SR, Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase
Zdroj: SITA.sk – Progresívci vyzývajú Pellegriniho, aby zákon o STVR nepodpísal. V opačnom prípade sa obrátia na Ústavný súd (video) © SITA Všetky práva vyhradené.