Skip to content
Menu
Menu

Zrekonštruovali Palác Ľubomírskych na hrade Ľubovňa

(ako) – Vo štvrtok sa na hrade Ľubovňa uskutoční slávnostná kolaudácia Paláca Ľubomírskych. V rámci kolaudácie bude na hrade uložená aj časová schránka do podlahy paláca o tejto udalosti s odkazom pre budúce generácie. Do obnovy paláca kraj počas posledných troch rokov investoval 1,8 miliónov eur a zavŕšil tak ďalšiu etapu obnovy najnavštevovanejšej kultúrnej pamiatky v Prešovskom samosprávnom kraji.

Hlavným cieľom je prezentovať Palác Ľubomírských a jeho zachované, obnovené a reštaurované prvky architektúry a výtvarnej výzdoby.  Po rekonštrukcii a obnove bude palác predstavený ako rezidenčné sídlo, pri ktorom sa stavitelia (rod. Ľubomirských) inšpirovali na svojich cestách po Francúzsku, Taliansku a Holandsku. Prezentované budú jednotlivé stavebné etapy a reštaurovaná výtvarná výzdoba interiérov a exteriérov od 1642 – 1944. Zámerom je poukázať na členitosť paláca, pôvodné kamenné ostenia, odhalenie a prezentácia staronových priestorov (mnohé neboli dosiaľ známe a viditeľné). V rámci exteriéru a interiéru paláca odborníci odprezentujú pôvodné okenné a dverové vstupy a východy, ďalej rekonštrukcie drevených a kovových prvkov v stavbe.

Palác otvoria pre verejnosť až o rok

Hoci komplexné sprístupnenie paláca so všetkými 14 komnatami je naplánované na apríl/máj  2021, už teraz je možné zoznámiť sa s prípravou nových atraktívnych expozícií, procesom inštalovania vzácnych historických artefaktov, ale aj nálezmi objavenými počas rekonštrukcie. Ide napríklad o čiernu kuchyňu, historické toalety, historické nápisy, historické maľby v exteriéri a interiéri.

 

Foto: PSK