Skip to content
Menu
Menu

Župy na východe posilnia spoje prímestskej autobusovej dopravy

(ako) – Žiaci sa od pondelka vrátia takmer po pol roku do školských lavíc, preto prímestská autobusová doprava začne premávať v klasickom školskom režime. Rozhodla o tom prešovská aj košická župa na základe plánovaného uvoľňovania opatrení. S tým súvisí aj zvýšená mobilita ľudí. 

Do nedele 11. apríla premáva prímestská autobusová doprava v mimoriadnom režime, ktorý bol posilnený o vybrané školské spoje. Od pondelka 19.4.2021 budú jazdiť autobusy na východnom Slovensku tak, ako počas školských prázdnin. Kým v období pred pandémiou prepravili denne približne 77-tisíc ľudí, aktuálne je to zhruba 30-tisíc. Samosprávne kraje predpokladajú, že po uvoľnení opatrení sa mobilita opäť zvýši a počet prepravených cestujúcich sa zdvojnásobí.

„Spoločný a koordinovaný návrat oboch krajov k bežnému režimu prímestskej dopravy je ďalším potvrdením toho, že ide o jednotný dopravný systém na území východného Slovenska. Do prevádzky sa vrátia všetky spoje vrátane ranných a poobedňajších, ktoré zabezpečujú dopravu detí do škôl a späť domov. Verím, že už čoskoro budú môcť prejsť všetci žiaci na prezenčnú formu výučby, aby spoje nepremávali naprázdno. Len za minulý rok sme totiž v dôsledku pandémie prišli o 3,8 milióna eur na tržbách. Ak majú naši dopravcovia poskytovať služby v plnom rozsahu aj naďalej, štát by mal samosprávnym krajom poskytnúť pomocnú ruku,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Zmena v cestovnom poriadku sa týka všetkých autobusových dopravcov na východnom Slovensku, teda spoločností ARRIVA Michalovce, a. s., BUS Karpaty, spol. s. r. o, eurobus a. s., SAD Humenné, a .s., SAD Poprad, a. s. a SAD Prešov, a.s. Dostupnosť konkrétneho dopravného spojenia si môžu cestujúci overiť na www.cp.sk a stránkach autobusových dopravcov.

Najazdia viac kilometrov

„Už za posledný týždeň sme zaznamenali výraznejší nárast počtu prepravených cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave. Konkrétne oproti minulému týždňu sa zvýšil počet prepravených cestujúcich o približne 18 percent. Nakoľko od pondelka 19. apríla sa vrátia všetci žiaci do škôl a otvoria sa aj prevádzky a služby, prímestské autobusy budú jazdiť v riadnom školskom režime. V praxi to znamená, že denne najazdia o približne 24-tisíc kilometrov viac, ako to bolo počas mimoriadneho režimu,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Aj napriek uvoľňovaniu opatrení budú v autobusoch prímestskej autobusovej dopravy naďalej platiť sprísnené hygienické opatrenia, to znamená povinné nosenie respirátorov. Dopravcovia tiež odporúčajú, aby cestujúci uprednostňovali platbu dopravnou kartou.

Ilustračné foto: V. Zamborský