Skip to content
Menu
Menu

AKO TO VIDÍ… / KTO ZAPLATÍ ZA KOSAČKY?

Technické služby mesta Prešov získali na aprílovom zastupiteľstve súhlas poslancov na nákup kosačiek za 370-tisíc eur. Netrvalo dlho a mesto s nimi uzavrelo zmluvu na kosenie verejnej zelene. Začať by mali od leta. Podľa zmluvy by  malo kosenie stáť vyše 503-tisíc eur, čo je o 103 tisíc viac, ako mesto platí súčasnej zmluvnej spoločnosti.

Ponúka sa tu teda otázka, prečo mestská firma neposkytne službu lacnejšie, ako cudzia? Rovnako sa ponúka aj odpoveď. Asi preto, aby mesto zaplatilo za službu o toľko viac, ako je splátka úveru. Na prvý pohľad sa zdá, že mesto pomôže ako jediný akcionár svojej spoločnosti a získa kontrolu nad kvalitou služby.

Obyvateľ mesta to však vníma inak. Ako mnohokrát predtým, aj teraz sa máme všetci poskladať na to, aby sa v meste kosilo. Zase to bude o niečo drahšie, ako predtým, ale mestská firma získa na cene, lebo bude mať v svojom majetku nové stroje.

Lenže, je tu ešte jeden problém. Kto bude kosiť? Technické služby v zime časť zamestnancov prepustili. Vraj nepotrebných. Teraz budú zrejme prijímať iných ľudí a to znamená, že im zase stúpnu náklady na mzdy… Ale žiadny strach. Zastupiteľstvo totiž požiadali aj o schválenie kontokorentného úveru vo výške 300-tisíc eur. Poslanci im ho odhlasovali. Ak získajú aj ten, budú mať aj na mzdy pre „kosačov“.

Zaujímavé je, že o kontokorent požiadali mesto ešte vlani v novembri, keď sa o prepúšťaní len uvažovalo. Vedenie zrejme už vtedy vedelo, že ich niečo bude stáť odstupné a slnečné časy sa skončia. Medzitým museli uhradiť aj spoluúčasť na projekte biologicky rozložiteľného odpadu a dovedna to bolo 150-tisíc eur. Na účte  už nič neostalo, ale vlani sa žiadosť do zastupiteľstva nedostala. Až teraz v apríli. Ďalšia rana prišla, keď im istá zmluvná firma nezaplatila za službu 150-tisíc eur a už boli v strate 300-tisíc. Kontokorent mal byť teda doslova záchranným lanom a to všetko nijako nesúvisí so súčasnou koronakrízou. Tá možno vygeneruje ďalšie straty.

Anna Košuthová
Foto: presov.sk