Skip to content
Menu
Menu

AKO VYPOČÍTALI ÚSPORU ZA ODVOZ ODPADU OD RODINNÝCH DOMOV?

Mesto uvažuje o znížení frekvencie vývozu odpadu od rodinných domov z jedného týždňa na dva. Malo by sa tým údajne ušetriť okolo 25-tisíc eur mesačne. Prešovčania k tomu zámeru a aktualizácii Všeobecne záväzného nariadenia podali desiatky pripomienok. Tie komisia zatiaľ nevyhodnotila, preto VZN z programu aprílového rokovania zastupiteľstva stiahli. Aj keď sa o tom nerokovalo, viacerí poslanci sa k návrhu vyjadrovali kriticky.

Faktom však je, že väčšina Prešovčanov tento zámer neprijala dobre. Majitelia rodinných domov to dokonca považujú za diskriminačné, keďže poplatok za vývoz odpadu sa tento rok zvýšil. Nepáči sa im, že za viac peňazí, dostanú menej služieb. Pýtajú sa, kto na ich úkor vlastne ušetrí. Odpovedí sa zatiaľ nedočkali. Ani od poslancov. Sami nemajú dosť informácií.

Platia aj za vzduch a šoférov

Jedinou informáciou je výrok primátorky Anrey Turčanovej na tlačovom brífingu po jej nástupe do úradu po návrate z liečenia. Uviedla vtedy, že aj ona žije v rodinnom dome a jej skúsenosť je taká, že vozidlá technických služieb niekedy vozia vzduch, lebo nevyprodukujú toľko odpadu. Zdôraznila, že nejde o zníženie služby, ale o to, aby majitelia nehnuteľností  neplatili aj za šoférov a vozenie vzduchu, len za vyprodukovaný odpad. Práve na to mesto údajne doplácalo.

Poslanec chce vedieť, ako vypočítali úsporu

Poslanec Richard Drutarovský preto interpeloval primátorku Andreu Turčanovú. Žiada odpovede na niekoľko otázok. „Zaujíma ma, akým výpočtom ste sa dopracovali k vyčísleniu mesačnej úspory 25-tisíc eur. Za akých predpokladov chcete túto úsporu dosiahnuť? Na akých položkách v činnosti nakladania s odpadmi dôjde  navrhovaným opatrením k navýšeniu a akému? Aký je plán a termín, kedy by mal byť zavedený predĺžený interval vývozu odpadu od rodinných domov?,“ pýta sa primátorky poslanec. Upozorňuje tiež na fakt, že niektorým početnejším rodinám taká frekvencia vývozu odpadu nemusí vyhovovať. Otvoril aj otázku, o ktorej sa diskutovalo aj na mestskej rade a teda či otvárať VZN o odpadoch alebo stačí, ak o tejto novinke rozhodne jediný akcionár technických služieb a teda primátorka. Aj na to chce odpoveď.

Anna Košuthová
Ilustračné foto: ekonomika.pravda.sk

Komunálne voľby 2022 - Platená inzercia

PaedDr. Patrik Tomič MBA