Skip to content
Menu
Menu

PRI MŠ MIRKA NEŠPORA PRIBUDOL NOVÝ CHODNÍK AJ PRIECHOD PRE CHODCOV

Prečítať článok

(ako) – Mesto Prešov dalo urobiť pri materskej škole Mirka Nešpora nový chodník z betónovej dlažby, osvetlený priechod pre chodcov a vstupnú bránu pre peších. Cieľom bolo zvýšiť bezpečnosť detí, ktoré škôlku navštevujú, ich rodičov aj učiteliek.

Materská škola Mirka Nešpora sídli v tichej ulici, po ktorej denne prechádzajú rodičia s deťmi do škôlky. V súčasnosti slúži aj ako dočasná prístupová komunikácia pre mechanizmy, ktoré prevážajú stavebný materiál na výstavbu rýchlostnej cesty R4. Radnica musela túto situáciu riešiť.Do materskej školy bol vytvorený nový vstup v zadnej časti areálu, kde pribudla aj nová brána. Smerom k nej vedie novopostavený takmer 30 metrov dlhý a 1,5 metra široký chodník, ktorý sa napája na miestnu komunikáciu na ulici M. Nešpora a následne na sieť chodníkov v areáli materskej školy. Rodičia s deťmi sa dostanú k tomuto vstupu cez nový priechod pre chodcov, ktorý je označený dopravnou značkou a má samostatné osvetlenie, vďaka čomu sa bezpečnosť chodcov ešte viac zvýši.“ informoval hovorca prešovskej radnice Vladimír Tomek. Celková cena investície predstavuje 8 926,69 eur s DPH.

Prešov má vraj najviac priechodov s prisvetlením v SR

Podľa hovorcu mesta Vladimíra Tomeka ide o priechody pre chodcov, nad ktorými sa nachádza osvetlenie, ktoré bolo vyvinuté pre priechody v mestách a obciach. Ak je priechod osvetlený týmto špeciálnym svietidlom, vodič vidí prechádzajúceho chodca vďaka bielemu svetlu v takzvanom pozitívnom kontraste. V praxi to znamená, že chodec je z vodičovho pohľadu veľmi dobre osvetlený voči okolitému prostrediu a samotnej ceste, ktorá je tmavá. Použité LED svietidlá majú unikátnu vyžarovaciu charakteristiku a ich svetelný tok je sústredený výlučne do priestoru priechodu, vďaka čomu je chodec z veľkej vzdialenosti výborne viditeľný. Toto prisvetlenie výrazne zvyšuje bezpečnosť prechádzajúcich chodcov. V Prešove máme 99 takýchto priechodov pre chodcov.

Foto: presov.sk