Skip to content
Menu
Menu

Seniori si dôchodok nemusia vybrať na pošte

Prečítať článok

(ako) – Celoplošného testovania sa nemuseli zúčastniť seniori nad 65 rokov. V reálnom živote však zistili, že ich to obmedzuje. Napríklad aj pri výplatách dôchodkov. Na pošte si ich nemohli vybrať, lebo nemali certifikát o tom, že sú na Covid-19 negatívni. Slovenská pošta to od nich totiž v zmysle nariadení žiadala. Rezortné ministerstvo na rozhorčené podnety dôchodcov reagovalo.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, ktorého rezort zodpovedá aj za Slovenskú poštu, prosí ľudí, aby v záujme ochrany pred ochorením COVID-19 požiadali o bezplatné doručenie dôchodkov až domov. Slovenská pošta umožňuje dôchodcom, ktorí si chodia po dôchodok na pobočku pošty, aby si ho jednoduchým telefonátom presmerovali domov.

Vyhnú sa tak ohrozeniu koronavírusom a problémom so zákazom vychádzania, ak sú vo veku nad 65 rokov a mali preto výnimku v celoplošnom testovaní. Informoval o tom Ivan Rudolf, poradca ministerstva dopravy a výstavby pre komunikáciu.

„Ide zhruba o 5 percent dôchodcov, ktorí využívajú doručenie dôchodcovskej dávky na pobočku Slovenskej pošty a dôchodok im je vyplácaný v hotovosti. Prosíme ich o to, keďže situácia je v danom období pre poberateľov dôchodkov obzvlášť riziková, aby využili aktuálny zjednodušený spôsob, telefonicky kontaktovali svoju pobočku pošty a nechali si doniesť dôchodok poštovými doručovateľmi priamo domov. Služba je pre dôchodcov bezplatná,“ uviedol Andrej Doležal.

Doručenie dôchodku priamo domov využíva v súčasnosti 95 percent poberateľov tejto dávky vyplácanej prostredníctvom Slovenskej pošty. V aktuálnej situácii súvisiacej so šírením ochorenia COVID-19 odporúča rezort dopravy a výstavby všetkým, aby využili najmä bezkontaktný spôsob výplaty dôchodku, teda na číslo účtu.

Foto: SITA