Skip to content
Menu
Menu

UPOZORNILI NA KRITICKÝ STAV MOSTA NA ŠKULTÉTYHO ULICI

Prečítať článok

Štvorica prešovských poslancov dnes zvolala tlačový brífing na moste na Škultétyho ulici. Chceli upozorniť predovšetkým na havarijný stav mosta a vyzvať radnicu, aby poslancov aj verejnosť informovala o stave príprav rekonštrukcie. Obnova mosta má pre nich vyššiu prioritu, ako napríklad rekonštrukcia Jarkovej ulice a náklady budú pre mestský rozpočet vysoké.

Poslanci Miroslav Benko, Ľudovít Malaga, Peter Krajňák a Jaroslava Kutajová netajili, že o stave príprav na rekonštrukciu nemajú žiadne aktuálne informácie. Vo februári tohto roka dostali na zastupiteľstve len kusú správu o tom, že rekonštrukcia mosta bude stáť asi 2 milióny eur a lehota výstavby bude približne 15 mesiacov. V auguste 2018 bola zverejnená informácia, že mesto objednalo projektovú dokumentáciu za 16 800 eur a tá mala byť urobená v roku 2019. Od nej totiž závisí aj vydanie stavebného povolenia. O žiadnom realizačnom projekte však doteraz nebola reč. „Chceli sme aj touto formou vyzvať úrad, aby konal a informoval, kedy sa počíta s opravou mosta. Nevieme, aké rokovania prebehli, aký je statický posudok, čo na to hovoria železnice, lebo rekonštrukcia bude znamenať výluku vlakov a bude sa musieť nasadiť náhradná doprava, čo bude tiež niečo stáť. Jednoducho nevieme, na čom mesto je. Obnova bude znamenať veľký zásah do života Prešovčanov,“ povedal Peter Krajňák.

Obnovu Jarkovej potrebujeme, ale aj most

V súčasnosti je na most zakázaný vstup nákladným vozidlám nad 3 tony. To naznačuje, že havarijný stav sa ešte zhoršil, ale cez Škultétyho ulicu prúdi nielen vnútromestská doprava, ale aj spoje MHD, ktoré vozia študentov k Prešovskej univerzite. Riziko sa z roka na rok stupňuje. Miroslav Benko aj na aprílovom zastupiteľstve položil otázku, čo bude s mostom na Škultétyho ulici, ale žiadnu odpoveď nedostal. Most spomenul v súvislosti s investičným úverom za 4 milióny eur, ktorý poslanci napokon schválili. Benko trval na tom, že mesto ho nepotrebuje a ak, sú prioritnejšie investície. Napríklad most na Škultétyho. Faktom je, že obnova Jarkovej ulice sa pripravuje už 16 rokov. Lenže most je v zlom technickom stave  už od roku 2011 a s nárastom hustoty dopravy sa zhoršuje.

Môže pomôcť aj štát?

Štvorica poslancov si kládla rečnícku otázku, či chce mesto čakať dovtedy, kým sa nestane nejaké nešťastie.  „V Taliansku spadli dva mosty, v Kežmarku tiež riešia krízovú situáciu a my by sme nemali dopustiť, aby sa niečo také stalo aj v Prešove. Riešme veci skôr, ako budú v havarijnom stave,“ konštatoval Miroslav Benko. „Bol som proti úveru a ďalšiemu zadlžovaniu mesta  v súčasnej situácii, keď nevieme ako kedy sa rozbehne ekonomika. Mali sme prehodnotiť všetky investičné akcie a určiť, čo je prioritné pre ľudí. Obnovu mosta predsa treba aj dobre naplánovať, presmerovať dopravu, aby sa nám nestalo, že odrežeme prístup polovici mesta, lebo je to dôležitá tepna vnútromestskej dopravy,“ myslí si Ľudovít Malaga. Jaroslava Kutajová poznamenala, že investícia za  2 milióny eur, je pre mestskú kasu veľké sústo a vedenie by malo rokovať so štátom o možnostiach spolufinancovania. Kežmarčania napríklad pomoc štátu dostali.  V minulosti už také pokusy boli, rokovalo sa so Slovenskou správou ciest, ale keďže ide o mestskú komunikáciu, štát sa nechcel na obnove mosta a cesty podieľať.

Anna Košuthová
Foto: MB