Skip to content
Menu
Menu

Eurowag predstavuje biopalivo HVO100 na slovenskom trhu

Prečítať článok

Eurowag Group nedávno ohlásila spustenie predaja biopaliva HVO100 vo svojej pobočke v Malackách. Toto biopalivo, vyrobené z rastlinných a živočíšnych tukov, vrátane použitého kuchynského oleja, je novou alternatívou v oblasti dopravy a môže zohrať dôležitú úlohu v dekarbonizácii.

Dávid Halász, vedúci oddelenia alternatívnych palív Eurowagu, na tlačovej konferencii zdôraznil, že HVO100 môže výrazne prispieť k zníženiu uhlíkovej stopy v doprave až o 90 %. Toto palivo je momentálne dostupné iba na Slovensku, čo robí z krajiny v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) lídra v tejto oblasti. V Česku sa očakáva, že bude dostupné ešte tento rok, zatiaľ čo Poľsko má legislatívu pripravenú na tento rok a skupina Orlen plánuje dokončiť rafinériu.

Vo výrobe HVO paliva v Európe sa angažujú spoločnosti ako Neste, Preem, Repsol a ENI, pričom fínska spoločnosť Neste je najväčším výrobcom. HVO100 je kompatibilné s motormi emisnej triedy EURO 6 a nevyžaduje zásadné úpravy existujúcich vozidiel so spaľovacím motorom. To znamená, že dopravcovia môžu rýchlo začať znižovať emisie bez potreby investícií do nových vozidiel.

Priaznivou vlastnosťou HVO paliva je aj to, že je označené ako XTL a neovplyvní výšku mýta, napríklad v Nemecku, kde sa už zohľadňuje množstvo emitovaného oxidu uhličitého (CO2). To znamená, že dopravcovia nemusia platiť vyššie mýto za svoje vozidlá, ktoré používajú toto palivo.

Napriek výhodám, ktoré HVO100 prináša, je však dôležité si uvedomiť, že má vyššiu cenu a môže čeliť potenciálnemu nedostatku surovín pri zvýšenom dopyte dopravcov. Preto je dôležité, aby sa dopravcovia a spotrebitelia informovali o výhodách a obmedzeniach tohto paliva a rozhodli sa na základe svojich individuálnych potrieb a možností.

Eurowag Group je jednou z popredných spoločností v oblasti mobility a platobných riešení pre dopravcov. S predstavením biopaliva HVO100 na slovenskom trhu dáva Eurowag jasný signál, že sa zaujíma o udržateľné alternatívy a snaží sa prispieť k ochrane životného prostredia. Dúfajme, že takéto iniciatívy budú pokračovať a že sa budeme môcť spoľahnúť na stále viac možností, ako znížiť negatívne vplyvy dopravy na životné prostredie.