Skip to content
Menu
Menu

Ak sadíte strom, toto musíte dať pod neho, inak vám prestane rásť

Prečítať článok

Zasadiť strom je vždy radosť a veľmi sa to oplatí, ale mnohí ľudia, keď už je strom v zemi, čakajú, že sa sám vyklenie. Tento prístup neprinesie nič dobré a spomalený rast stromu má veľmi jednoduchú príčinu, ktorá je spôsobená zanedbaním starostlivosti. Čo možno urobiť, aby stromy rástli rýchlejšie?

Krásny, veľký strom s rozprestierajúcimi sa konármi je snom každého záhradníka, ktorý investoval svoj čas a peniaze do jeho výsadby. Rastlina na to potrebuje niekoľko rokov, ale je potrebné ju aj správne ošetrovať a sledovať, či pod ňou nenechávate určitú pomerne dôležitú vec. Ak sa pýtate, prečo váš strom nerastie, vinníka uvidíte voľným okom.

Prečo stromy nechcú rásť?

Nedostatočný prístup k vode a vyschnuté korene znamenajú, že rastlina nemá možnosť získavať živiny z pôdy. Veľmi často stromy rastú slabo alebo neplodia, pretože v okolí nie sú iné druhy, ktoré kvitnú v rovnakom čase, a okrem toho má každý druh svoj vlastný čas rastu. Mnohí záhradníci si myslia, že účinky sa prejavia v najbližších rokoch, čo je omyl, pretože priemerná dĺžka rastu stromov je 15 alebo dokonca 30 rokov!

Ak ste si v záhrade zasadili strom a čakáte a nerobíte vôbec nič, nečakajte rozrastajúce sa konáre. Mladé stromčeky veľmi často nechcú rásť, ak pod nimi rastie tráva, ktorá im odoberá látky potrebné pre rast a zdravie. Dalo by sa povedať, že zelené steblá sú pre stromy najväčšou konkurenciou a nemajú proti nim šancu. Ak dúfate, že stromy a tráva budú vo vašej záhrade spolu vychádzať alebo že sa dohodnú, radšej sa trávy spod kmeňa zbavte hneď. Dodáte tak vašej rastline chuť do života! Takto to vysvetľuje @dr_earth na TikToku:

Ako stimulovať rast stromov?

Na začiatok sa rozlúčte s trávou, ktorá rastie okolo stromu, a už ju nikdy nenechajte objaviť. Až potom urobte kolík, teda posilnenie stability mladej rastliny, a nezabudnite stromček zalievať a hnojiť. Ideálne sú na to prípravky na báze dusíka, ktoré dodávajú potrebné živiny a minerály hlboko do výhonkov.

Namiesto použitia prípravkov na báze dusíka však zvoľte prírodné metódy, ako je kompost alebo hnoj, ktoré pomôžu stromu zdravo rásť. Mimoriadne vhodným ošetrením stromu je mulčovanie, ktoré udržiava pôdu okolo rastliny vlhkú a zabraňuje vzniku buriny alebo trávy. Najlepším materiálom na mulčovanie pod stromy sú drevné štiepky alebo piliny, prípadne aj kôra, ktorá môže byť aj farebnou ozdobou záhrady.