Skip to content
Menu
Menu

Ako periete topánky v práčke? Použite jednoduchý trik a nezničíte ich

Prečítať článok

S príchodom teplejších dní prichádza čas na zmenu šatníka vrátane obuvi za ľahšiu. Ak chcete svojim topánkam vrátiť ich krásny vzhľad, stačí použiť osvedčenú metódu.

Ručné čistenie obuvi je časovo náročné a často nefunguje tak dobre. Namiesto drhnutia topánok ich jednoducho hoďte do práčky spolu s jednou vecou.

Ako sa staráte o svoje topánky?

Teploty vonku stúpajú, takže je čas rozlúčiť sa s páperovými bundami a čižmami, ktoré na jar vymeníme za tenisky a tenisky. Ak ste svoju obuv ešte nepripravili na príchod novej sezóny, máme pre vás jednoduchý spôsob, ako túto časť vášho šatníka osviežiť.

Keďže je ťažké zbaviť sa niektorých nečistôt ručne, najmä dlhotrvajúcich, najefektívnejším a najpohodlnejším spôsobom prania obuvi je vyprať ju v práčke.

Stačí zvoliť správne parametre prania a pracie prostriedky a do práčky treba pridať jednu dôležitú vec. Ale pozor: nie všetky topánky sa dajú vyčistiť týmto spôsobom.

Tieto topánky je lepšie v práčke neprať

Ak do práčky hodíte nesprávnu obuv, môžete poškodiť obuv aj samotnú bielu techniku. Najmä prírodná koža a semiš sa môžu poškodiť nadmerným kontaktom s vodou, ale aj pletená podrážka espadriliek je nevhodná na pranie v práčke.

Do práčky radšej nedávajte ani topánky na podpätkoch alebo topánky s vyčnievajúcimi kovovými ozdobami, ako sú pracky alebo cvočky. V prípade pochybností sa vždy riaďte označením na štítku obuvi.

Ak sa na obuv vzťahuje záruka a na štítku je uvedené, že sa nesmie prať v práčke, je lepšie zvoliť iný spôsob čistenia, inak nebudeme môcť poškodenú obuv vrátiť na reklamáciu.

Ktorú obuv možno prať v práčke?

Väčšina ľahších topánok je vhodná na pranie v práčke, najmä tie, ktoré sú vyrobené z pevných tkanín. Pozor však na lepenú obuv.

Tenisky a tenisky, ako aj športovú obuv možno prať v práčke. Takto by sa mala čistiť svetlá obuv, ktorú je ťažké ručne obnoviť do snehobielej farby.

Pred praním odstráňte šnúrky a v prípade potreby aj vložky a zbavte ich kamienkov a väčších hrudiek špiny. Pripravenú obuv vložte do samostatných vriec na pranie alebo, ak nemáte špeciálne vrecia, do obliečok na vankúše.

Ako prať topánky v práčke? Použite tento trik

Pri nastavovaní parametrov práčky zvoľte nízke otáčky a nechajte proces prania čo najkratší. Nepoužívajte cyklus odstreďovania. Dobre poslúži program ručného prania. Teplota by nemala presiahnuť 40 stupňov Celzia.

Pokiaľ ide o pracie prostriedky, postačí obyčajný prací prášok. Pridávanie zmäkčovača tkanín sa neodporúča. Namiesto toho by sa mal do práčky vložiť uterák alebo deka, aby sa obuv nedeformovala otĺkaním v práčke a nepoškodilo sa samotné zariadenie.

Dôležitou súčasťou starostlivosti o obuv je jej sušenie. Obuv by sa nemala sušiť na prudkom slnku alebo pod náporom sušičky, pretože nerovnomerný proces sušenia má za následok zmenu farby. Nechajte ich schnúť prirodzene na vzdušnom mieste.

Zdroj