Skip to content
Menu
Menu

Ako vybrať správnu farbu a lak na drevo?

Prečítať článok

Všetci chceme správnym lakom či farbou dosiahnuť to, aby sme drevo udržali v čo najlepšom stave po obdobie dlhých rokov. Ako takúto ochranu drevu zabezpečiť pomocou laku a farby?

Drevo je prírodný materiál, ktorý nájde využitie pri stavebných, ale aj dekoratívnych prácach. Treba si však uvedomiť, že práve to ho robí náchylným na poškodenie vplyvom počasia či zubu času. Pre jeho ochranu je dôležité mu dopriať to, čo si naozaj vyžaduje, a to je farba na drevo a ochranný náter.

Faktory, na základe ktorých sa rozhodovať

Ešte pred nákupom farieb či lakov si treba ujasniť o aké drevo ide. Každé z nich sa totiž chová inak. Vlastnosti môže ovplyvniť aj fakt, či už bolo niekedy ošetrené, natreté alebo nie. Ak sa jedná o plot, skôr siahnite po lazúrach bez laku, ktoré budú odolnejšie voči mrazom. Záhradný nábytok si bude vyžadovať ochranné nátery určené do exteriéru. Náter schopný preniknúť hlboko do dreva, aby ho dostatočne ochránil aj zvnútra, sa bude hodiť pri drevených domčekoch, prípadne altánkoch. Diametrálne odlišné požiadavky majú terasy a drevené podlahy (čelia mechanickej záťaži, nečistotám a poveternostným vplyvom) či dvere a okná (pred novým náterom odstráňte ten pôvodný, nezabudnite na bezfarebnú impregnáciu).

Typy farieb a lakov a kedy po nich siahnuť

Aj v e-shope Delap.sk nájdete viacero typov náterov. Farby na drevo sú vhodné v situáciách, kedy ste sa rozhodli zakryť pôvodné štruktúry dreva. Pozor však na to, aby vrchná aj základná farba boli rovnakého druhu. Lak na drevo sa nanáša napríklad pri parketách v interiéri. Tu dbajte na existenciu UV ochrany, ale aj dostatočnú mechanickú odolnosť. Siahnuť však môžete aj po impregnácii, ktorá vytvorí na povrchu potrebnú ochrannú vrstvu voči vode a vlhkosti. Pre ochranu voči znečisteniam a poškodeniu sa využívajú rôzne špeciálne oleje na drevo. Podobné účinky (ako aj impregnácia) má aj vosk. Ak ste fanúšikom prirodzeného vzhľadu dreva, môžete využiť vlastnosti lazúry.

Vždy sa však uistite, či sú lak, farba alebo iné prípravky vhodné na drevo do exteriéru alebo interiéru.

Zdroj