Skip to content
Menu
Menu

Cestujte vlakom do raja 

Prečítať článok

Počuli ste už o Telgártskej slučke, Chmarošskom viadukte či rýchliku Horehronec? Ak nie ste nadšencom dráhy železnej, tak tieto pojmy vám zrejme nič hovoriť nebudú.

Slovensko je krajina s hustou sieťou železničných tratí a z celkovej dĺžky 3 627 kilometrov sú mnohé unikátne a zaujímavé, nie len pre fanúšikov železničnej dopravy. Jednou z nich je aj jednokoľajná trať číslo 173. Začína sa v Červenej Skale v okrese Brezno a plynulo nadväzuje na o niečo staršiu trať z Banskej Bystrice. 

Trať číslo 173, ktorá je súčasťou tzv. stredoslovenskej transverzály, stavali v troch etapách, a tú poslednú až do konečnej stanice v Margecanoch, dokončili ešte v roku 1936. To, čím sa   táto železnica od iných líši, nie je ani maximálna povolená rýchlosť či najmodernejšie zabezpečovacie zariadenie. Unikátna je najmä oblasťou, ktorú pretína a síce NP Slovenský raj. Preto si aj vyslúžila status „Najkrajšia železničná trať na Slovensku“.   

Našu cestu začíname už v Banskej Bystrici, odkiaľ trikrát do dňa vyrážajú na svoju ďalekú cestu do Margecian vlaky kategórie „Regionálny expres“ zostavené zo starších vozňov a dieselovej lokomotívy, prezývanej Okuliarnik. V opačnom smere, z Margecian, je možné sa do stredoslovenskej metropoly odviezť jedným párom vlakov REX, a to ráno a popoludní.  

Medzi najväčšie lákadlá, ktoré môžete zahliadnuť z okna počas cesty vlakom, je napríklad aj tzv. Telgártska slučka nad obcou Telgárt, ktorá je unikátnym technickým dielom, a umožňuje tak vlaku jednoduchšie zdolať väčší výškový rozdiel. Nemenej zaujímavý je aj prameň rieky Hron či známy Chmarošský viadukt, ktorý sa v posledných rokoch  stal vyhľadávaným fotogenickým miestom. Ak náhodou patríte medzí otužilcov, nemali by ste vynechať návštevu najchladnejšej vodnej nádrže na Slovensku, Palcmanskú mašu, ktorá okrem kúpania ponúka aj rybolov či člnkovanie.  

Aj milovníci zimných športov si prídu na svoje. Možnosti lyžovania, snoubordovania či bežkovania v okolí trate je naozaj veľa. Medzi najvýznamnejšie miesta zimných športov patrí aj lyžiarsky areál Ski Gugel. Nachádza sa v obci Mlynky a z miestnej železničnej zastávky je to na svah len kúsok. Táto trať ponúka ešte omnoho viac výhľadov a zaujímavostí, preto stále platí, je lepšie raz vidieť, ako stokrát čítať. Šťastnú cestu! 

Jakub Marton
Foto: IMHD.sk