Skip to content
Menu
Menu

Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Prečítať článok

Tohtoročná cesta do Chorvátska sa pre mnohých dovolenkárov môže výrazne predražiť, keďže krajina zaviedla nové opatrenia zamerané proti neporiadnym vodičom.

Chorvátska polícia, v rámci svojich snáh o zvýšenie bezpečnosti na cestách, nasadila po celej krajine moderné radary schopné rozpoznať viaceré typy priestupkov.

Podľa informácií z viacerých chorvátskych zdrojov, ako napríklad portálu TN.cz, sú tieto radary navrhnuté na identifikáciu troch hlavných priestupkov: prekračovanie povolenej rýchlosti, používanie mobilného telefónu za volantom a jazdu bez zapnutého bezpečnostného pásu. Dnevnik.hr uvádza, že kamery boli umiestnené na strategických miestach, kde dochádza k najväčšiemu počtu dopravných nehôd, čo potvrdil aj Krešimir Mišič, vedúci dopravnej polície.

Nie všetky radary budú viditeľné. Podľa Autonet.hr bude po krajine rozmiestnených 111 špeciálnych krytov, v ktorých bude umiestnených celkovo 37 kamier.

Hoci kamery nebudú vo všetkých krytoch, vodiči nebudú mať možnosť rozoznať, kde sa kamery nachádzajú. Polícia navyše plánuje do budúcna nákup ďalších kamier.

Mnohí obyvatelia Chorvátska nové opatrenia privítali. „Ľudia jazdia ako blázni,“ komentovala situáciu miestna obyvateľka Nikolina, zatiaľ čo Vlado poznamenal: „Je to dobre. Dávajú tak tiež pozor na chodcov.“ Naopak, niektorí kritici, ako dopravný expert Kristijan Tičak, tvrdia, že účinnejšie by bolo zvýšenie počtu policajtov na cestách. Podľa nich si vodiči pri videní kamery zvolia rýchlosť, ale hneď ako ju minú, jazdia tak, ako predtým.

Tieto nové technológie majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť na cestách a znížiť počet dopravných nehôd. Či bude tento prístup efektívny, ukáže až budúcnosť.