Skip to content
Menu
Menu

Držať sa tohto postupu bol ten najlepší nápad! Vypestovať si bohatú úrodu veľkej a sladkej červenej repy je jednoduché

Prečítať článok

Pri pestovaní repy by záhradkári mali venovať osobitnú pozornosť niekoľkým dôležitým pravidlám, ako je kyprenie pôdy, včasné hnojenie a ochrana výsadby pred škodcami.

Keď viete, ako sa správne starať o koreňové plodiny rastúce na záhrade, môžete sa vyhnúť problémom a získať silnú a zdravú úrodu.

Tipy na pestovanie červenej repy

1. Skôr ako príde deň siatia repy, záhony treba prekypriť a pohnojiť. Použitie hnojív nasýti záhradnú pôdu živinami potrebnými na jej pestovanie. Odporúča sa hnojiť spracovanou organickou hmotou, najmä kompostom.

2. Vysievajte iba spoľahlivé, kvalitné semená. Je lepšie zasiať semená ošetrené antiseptikom od osvedčeného výrobcu. V predvečer siatia je potrebné ich vytriediť. Výsev semien rovnakej veľkosti je kľúčom k získaniu dokonalých sadeníc.

3. Po objavení sa klíčkov je potrebné prekypriť pôdu. Táto operácia by sa mala vykonať najmenej 4 krát za sezónu. Vďaka uvoľneniu sa výrazne zlepší priepustnosť vzduchu ku koreňu. Vykonávame ho však veľmi opatrne, aby sme nepoškodili rastliny.

4. Cvikla patrí medzi rastliny, ktoré neznášajú sucho. V horúcich dňoch vyžaduje zálievku. To je absolútne nevyhnutné, aby sa koreňové plodiny stali šťavnatými, chutnými a veľkými.

Zalievame – 15 l vody na 1 m². Zároveň treba pamätať na to, že prelievanie tiež neprospieva rastlinám, škodí im najmä stagnácia vody a hrozí zahnívaním koreňov.

5. 10-14 dní po vzídení sadeníc treba kultúru prihnojiť kompostom alebo hotovým hnojivom. V tomto štádiu vývoja repa potrebuje dusík. V neskoršom období by sa sadenice repy mali zásobiť draslíkom, vápnikom a horčíkom.

Najlepším prírodným hnojivom v tomto období bude výluh z banánových šupiek alebo hotové organické hnojivá, ktoré zabezpečia prísun týchto prvkov. Keď priemer koreňovej plodiny dosiahne 5-6 cm, zalejte ju roztokom soli, kyseliny boritej a popola.

6. Počas celého vegetačného obdobia je repa vystavená škodcom. Nezaobíde sa bez použitia insekticídov alebo ľudových prostriedkov, ako je odvar z cibule alebo cesnakový nálev.

Aké komplikácie môžu nastať pri pestovaní cvikle

Pri pestovaní tejto rastliny sa záhradníci často stretávajú s nasledujúcimi komplikáciami:

— Koreňové plodiny rastú po dĺžke, nie po šírke. Aby ste získali veľkú a tvarovanú repu, je potrebné vyhnúť sa hustote výsadby. Po vzídení sadeníc je potrebné ich preriediť. Medzi rastlinami dodržujte vzdialenosť 7 cm (malá odroda) alebo 15 cm (veľká odroda).

– Sadenice nerastú dobre. Problém je často spôsobený nesprávnym postupom kyprenia pôdy. Počas rastu sadeníc sa nedotýkame pôdy v blízkosti rastlín.

— Koreňové plodiny nemajú sladkosť. Zalievanie sadeníc slanou vodou (2 polievkové lyžice soli na 10 litrov) pomôže napraviť situáciu. Stačí zaliať kríky týmto roztokom trikrát za sezónu, aby ste získali veľmi sladkú a šťavnatú repu. Zalievanie repy slanou vodou zvyšuje obsah cukru v koreňových plodinách.

Dôvody, prečo môže byť repa nechutná

Pre sladkosť repy je dôležité nielen polievať a hnojiť. Rastliny zle absorbujú živiny, ak je pôda kyslá alebo podmáčaná. Za nepriaznivých podmienok rastú okopaniny škaredo, môžu praskať alebo vytvárať dutiny a ich štruktúra sa stáva vláknitou.

Ak má pestovateľ rok čo rok tieto problémy, nie je to zlá odroda alebo nesprávna starostlivosť o výsadbu. Pôda jednoducho nie je vhodná pre repu.

Môže sa zlepšiť pridaním vápenatých materiálov (krieda, dolomit alebo mramorový prach) a piesku.

Tieto opatrenia znižujú kyslosť pôdy a uvoľňujú ju. Na 1 m² potrebujete až 1 vedro piesku (jemného a bez ílu) a 1-1,5 kg vápna. Na obohatenie pôdy o dusíkaté látky potrebné na rast repy sa dodatočne pridáva 1 vedro minuloročného humusu.

Piliny (nie hobliny) pomôžu uvoľniť pôdu. Pri absencii hospodárskych zvierat môžu byť piliny stohované, navlhčené a ponechané rok.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

The post Držať sa tohto postupu bol ten najlepší nápad! Vypestovať si bohatú úrodu veľkej a sladkej červenej repy je jednoduché appeared first on Šikovník.